مانورهای هوایی چین در آستانه سفر پلوسی به تایوان

همزمان با سفر نانسی پلوسی؛ رییس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان که احتمال می‌رود روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۱ و ۱۲) اسد انجام شود، چند فروند هواپیمای جنگی چینی نزدیک خط میانی تقسیم‌کننده تنگه تایوان به پرواز درآمده است.به گزارش رویترز و به نقل از منابع آگاه، انتظار می‌رود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اواخر وقت سه‌شنبه، ۱۱ اسد وارد تایپه شود.

هم‌زمان با سفر تاییدنشده پلوسی به تایوان، ارتش چین یک ویدیو تبلیغاتی درباره آمادگی نظامی خود از رسانه‌های این کشور پخش کرد.

چین بارها درباره سفر پلوسی به تایوان هشدار داده است؛ با این حال، ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که در مورد این سفر مرعوب هیاهوی چینی‌ها نخواهد شد.

یک منبع آگاه به رویترز خبر داد که علاوه بر هواپیماهای چینی که از صبح سه‌شنبه نزدیک خط میانی یک آبراه حساس پرواز می‌کنند، چند فروند کشتی جنگی چینی نیز از روز دوشنبه در نزدیکی خط تقسیم غیررسمی چین و تایوان حضور دارند.

او تاکید کرده که یک هواپیمای چینی بارها حرکاتی تاکتیکی انجام داده و برای مدت کوتاهی از خط میانی این دو منطقه عبور کرد و به سمت دیگر تنگه چرخیده است؛ در حالی که هواپیماهای تایوانی نیز در همان نزدیکی در آماده‌باش بودند. این اقدام‌های تحریک‌آمیز چین در شرایطی انجام شد که معمولا هواپیماهای هیچ‌یک از دو طرف از خط میانه عبور نمی‌کنند.

در همین حال، خبرگزاری مرکزی رسمی تایوان نیز به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که وزارت دفاع تایوان سطح آمادگی رزمی خود را از صبح سه‌شنبه تا ظهر پنجشنبه تقویت کرده است. به گزارش این خبرگزاری، سطح آمادگی نیروهای مسلح تایوان به دو دوره «زمان صلح» و «زمان جنگ» تقسیم می‌شود. در حال حاضر ارتش در حالت «زمان صلح» باقی مانده، اما با توجه به سطح تهدید، ممکن است به‌سرعت تغییر کند.

به گزارش ایندیپندنت، یکی از منابع مطلع درباره برنامه سفر پلوسی گفته که این امکان وجود دارد که او و گروه همراهش اوایل وقت چهارشنبه به تایوان برسند. با این حال، برخی منابع خبری احتمال می‌دهند که ورود نانسی پلوسی به تایوان سه‌شنبه شب انجام شود.

رییس مجلس نمایندگان امریکا در جریان تور آسیایی جنجالی خود، روز دوشنبه وارد سنگاپور شد و سه‌شنبه از مالزیا دیدن کرد. دفتر او اعلام کرد که پلوسی به کوریای جنوبی و جاپان نیز خواهد رفت اما به سفر تایوان اشاره‌ای نکرد.

وزارت خارجه تایوان اعلام کرد که در مورد گزارش‌های مربوط به برنامه‌های سفر پلوسی اظهارنظر نمی‌کند؛ با این حال، کاخ سفید تصریح کرد که او حق دارد چنین سفری را انجام دهد.

جان کربی؛ سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به خبرنگاران درباره تبعات این سفر گفت: «پاسخ‌های پکن می‌تواند شلیک موشک در نزدیکی تایوان، فعالیت‌های هوایی یا دریایی در مقیاس بزرگ، یا ادعاهای جعلی بیشتر باشد؛ مانند این ادعا که تنگه تایوان یک آبراه بین‌المللی نیست. ما قصد نداریم به تنش و درگیری با چین وارد شویم؛ اما مرعوب این کشور نیز نخواهیم شد.»

در سوی دیگر، ژائو لی‌جیان؛ سخنگوی وزارت خارجه چین، هم روز دوشنبه گفت که سفر پلوسی به تایوان مداخله آشکار در امور داخلی چین خواهد بود و هشدار داد که «ارتش آزادی‌بخش خلق چین هرگز بیکار نخواهد نشست».

پکن، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و بازدید مقام‌های امریکایی از تایوان را به ارسال پیامی به اردوگاه استقلال‌طلبان در این جزیره توصیف می‌کند. در همین حال، تایوان ادعاهای حاکمیت چین را رد می‌کند و می‌گوید فقط مردم آن منطقه می‌توانند در مورد آینده جزیره تصمیم بگیرند. واشنگتن با تایوان روابط دیپلماتیک رسمی ندارد، اما طبق قوانین ایالات متحده موظف است ابزار دفاع از خود را در اختیار این جزیره قرار دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *