طالبان در مورد کشته شدن رهبر القاعده تحقیق می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام طالبان گزارش داده است که طالبان در حال بررسی «ادعای» ایالات متحده در مورد کشته شدن ایمن الظواهری؛ رهبر القاعده در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در کابل هستند.مقامات امریکایی گفتند که ایالات متحده روز یکشنبه ظواهری را در حالی که در مخفیگاه خود در کابل ایستاده بود با موشک شلیک شده از یک هواپیمای بدون سرنشین کشته است.

رویترز امروز پنج‌شنبه، ۱۳ اسد گزارش داده است که سهیل شاهین که از سوی طالبان به‌عنوان نماینده این گروه در سازمان ملل تعیین شده، به خبرنگاران گفته است که طالبان در حال بررسی «ادعای» ایالات متحده مبنی بر کشته‌شدن ایمن الظواهری در کابل هستند که نشان می‌دهد رهبری این گروه از حضور وی در آن‌جا اطلاعی نداشته است.

شاهین با بیان اینکه در حال حاضر تحقیقات برای صحت و سقم این ادعا در حال انجام است، گفته است: «نتایج این تحقیقات به اطلاع عموم خواهد رسید.»

این در حالی‌است که رهبران طالبان تاکنون در مورد کشته شدن ایمن‌الظواهری؛ رهبر القاعده در کابل سکوت کرده و هیچ واکنشی نداشته است.

سه منبع در این گروه گفتند که رهبران ارشد طالبان در مورد چگونگی واکنش به حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده گفتگوهای طولانی داشته اند.

واکنش طالبان می‌تواند عواقب قابل توجهی داشته باشد؛ زیرا این گروه به دنبال مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به میلیاردها دالر از وجوه مسدود شده‌اند.

ایمن الظواهری؛ رهبر طالبان چند روز پیش در حمله هوایی امریکا در کابل کشته شد.

پیش از این زلمی خلیلزاد؛ نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان و جیک سالیوان؛ مشاوری امنیت ملی کاخ سفید گفتند که شبکه حقانی از حضور ایمن‌الظواهری؛ رهبر القاعده در افغانستان باخبر بوده‌است.

خلیلزاد در گفتگو با رادیوی ملی امریکا (NPR) گفته‌است: «به احتمال زیاد برخی از طالبان (حضور الظواهری در افغانستان را) می‌دانستند؛ اما اینکه رهبری آن‌ها می‌دانستند، من مطمئن نیستم؛ اما مطمئنا به نظر می‌رسد که شبکه حقانی که یکی از عناصر مهم طالبان است، می‌دانست.»

او افزوده‌است که احتمال دارد برخی دیگر از عناصر طالبان موقعیت رهبر القاعده را به امریکا گفته‌باشند.

جیک سالیوان؛ مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته‌است که شبکه حقانی با القاعده در ارتباط بوده‌است.

به گفته او، کاخ سفید در حال برقراری ارتباط با طالبان است تا بررسی کند که این گروه از موقعیت ایمن الظواهری آگاه بوده و به او ‌پناه داده‌ یا خیر.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفتگو با شبکه‌ خبری «سی‌بی‌اس» امریکا گفته که واشنگتن معتقد است که اعضای ارشد شبکه حقانی می‌دانستند که الظواهری در کابل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *