مسابقه تسلیحاتی در جهان؛ گوترش: بشر با تفنگ پر بازی می‌کند

آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از مسابقه تسلیحاتی در جهان گفته است که بشر با تفنگ پر بازی می‌کند.دبیر کل سازمان ملل متحد در مراسمی به مناسب بزرگداشت بمباران اتمی جاپان در سال ۱۹۴۵ از جهان خواست که یک بار دیگر به خلع سلاح هسته‌ای متعهد شوند.

گوترش افزوده که مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان در حال شکل‌گیری است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در اشاره‌ای پنهان به روسیه گفت برای کشورهایی که دارای تسلیحات هسته‌ای هستند، پذیرفتن امکان جنگ هسته‌ای غیرقابل قبول خواهد بود.

ولادیمیر پوتین؛ رییس‌جمهور روسیه در روزهای آغازین جنگ اوکراین، نیروهای بازدارنده هسته‌ای کشورش را که شامل سلاح‌های اتمی می‌شود در آماده‌باش ویژه رزمی قرار داد.

آنتونیو گوترش هشدار داد «بشریت در حال بازی با یک تفنگ پر است»، و گفت بحران‌های بالقوه برای فاجعه هسته‌ای در سراسر جهان در حال گسترش است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این مراسم یادبود، با توصیف وحشتی که مردم شهرهای بمباران شده جاپان در سال ۱۹۴۵ متحمل شدند، درباره خطرات ناشی از بحران‌های اوکراین، خاورمیانه و شبه جزیره کوریا هشدار داد.

او گفت: «ده ها هزار نفر در شهر در یک چشم به هم زدن کشته شدند. زنان، کودکان و مردان در آتش جهنمی سوزانده شدند.»

آقای گوترش گفت: «باید بپرسیم: از ابر قارچی که بر فراز این شهر پدید آمد چه آموختیم؟»

در ۶ اگست سال ۱۹۴۵، یک بمب افکن امریکایی با پرتاب یک بمب اورانیومی بر فراز هیروشیما در جاپان، باعث کشته شدن ۱۴۰ هزار نفر شد. سه روز بعد، دومین بمب اتمی روی شهر ناگاساکی پرتاب شد. دو هفته بعد جاپان محاصره شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت.

ایالات متحده تنها کشوری است که تاکنون از سلاح هسته‌ای در جنگ استفاده کرده است.

در مراسم روز گذشته در هیروشیما، قبل از طلوع خورشید، بازماندگان و بستگان قربانیان در پارک یادبود صلح هیروشیما جمع شدند.

سفیر روسیه در جاپان به این مراسم دعوت نشده بود اما او روز پنجشنبه از هیروشیما بازدید کرد تا در محل یادبود گل بگذارد.

کازومی ماتسویی، شهردار هیروشیما در سخنرانی خود به لئو تولستوی؛ نویسنده روسی «جنگ و صلح» اشاره کرد و گفت: «هرگز شادی خود را روی بدبختی دیگران بنا نکنید، زیرا تنها در خوشبختی آنها می‌توانید خوشبختی خود را پیدا کنید.»

دبیرکل سازمان ملل متحد چند روز پیش هم هشدار داده بود که تنها یک سوءتفاهم یا اشتباه محاسباتی می‌تواند بشریت را در آستانه «نابودی هسته‌ای» قرار دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *