طالبان: ایران باید پیش از دیگران ما را به رسمیت بشناسد

ذبیح‌ مجاهد؛ سخنگوی طالبان بار دیگر خواهان به رسمیت شناختن این گروه از سوی ایران شده و اعلام کرده که از جمهوری اسلامی بیشتر از دیگران توقع دارند این گروه را به رسمیت بشناسد.

رسانه‌های ایرانی، امروز یک‌شنبه، ۳ سرطان گزارش داده‌اند که ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان گفته است که از جمهوری اسلامی بیشتر از دیگران توقع دارد که این گروه را به رسمیت بشناسد.

آقای مجاهد بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست به رسمیت شناختن طالبان را در اولویت قرار دهد.

ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با خبرگزاری ایرانی تابناک گفته: «توقع و انتظار ما از ایران بیشتر است. جمهوری اسلامی باید نسبت به سایر کشورها، تعاملات بیشتری در بخش به رسمیت شناختن و اعلان آن با ما داشته باشد و این اعلان در اولویت جمهوری اسلامی ایران باشد.»

سخنگوی طالبان می‌گوید که این گروه در بخش‌های مختلف و همچنین در عرصه اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران به همکاری خوبی دست یافته است.

جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشورها طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما با این گروه روابط اقتصادی و سیاسی دارد و سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار کرده است.

مجاهد با تایید تعامل طالبان با جمهوری اسلامی ایران گفته: «ما این تعاملات را مفید دانسته و اعتماد بیشتری در این زمینه داریم و تا افزایش بیشتر این روابط حرکت خواهیم کرد.»

ایران در طول سه سال گذشته به رغم تعامل با طالبان بارها تاکید کرده که باید حکومتی فراگیر در افغانستان تشکیل شود.

حسن کاظمی قمی؛ نماینده ویژه جمهوری اسلامی برای افغانستان روز شنبه (۱۹ جوزا) پس از نشست گروه تماس برای افغانستان در تهران گفت که اگر در حوزه سیاسی گفته می‌شود که حکومتی با حضور اقشار مختلف و «افراد صالح» در افغانستان تشکیل شود به معنی مداخله‌گری در امور افغانستان نیست.

مجاهد اما در گفتگو با خبرگزاری تابناک، این درخواست آقای قمی را تلویحا دخالت در کار طالبان دانسته است.

او گفته: «تشکیل حکومت، چگونگی نظام حکومت، شمولیت و عدم شمولیت، اختصاصی و متعلق به افغان‌ها است و به کشور دیگری تعلق ندارد.»

مجاهد درباره شرکت نکردن طالبان در نشست گروه تماس برای افغانستان در تهران گفت که طالبان در خصوص شرکت در برخی از نشست‌ها، سیاست خود را دارد: «نشست‌ها باید مبتنی بر وضعیت اقتصادی و سیاسی، هم دارای وسعت و هم اثرگذاری باشد.»

مطالب مرتبط