امریکا: در صورت حمله به لبنان نمی‌توانیم از اسراییل دفاع کنیم

امریکا هشدار داده است که حمله اسراییل بر لبنان خطر وقوع یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه را به همراه دارد. واشنگتن تأکید کرده که این بار احتمالا نمی‌تواند از اسرائیل دفاع کند.

چارلز براوان؛ رییس ستاد مشترک ارتش امریکا روز یک‌شنبه، سوم سرطان هشدار داد که حمله اسراییل بر لبنان خطر وقوع یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه را در پی دارد.

براوان روز گذشته به خبرنگاران گفت که احتمالا ایالات متحده در چنین شرایطی توان دفاع از اسراییل را نخواهد داشت.

او در مورد اقدامات بعدی اسراییل چیزی نگفته، اما تاکید کرده است که تل‌آویو حق دارد از خود دفاع کند.

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا افزوده: «حزب‌الله از نظر قابلیت‌های کلی، شمار راکت‌ها و مسایل دیگری از این دست توانایی بیشتری نسبت به حماس دارد. همچنین ایران علاقه بیشتری به حمایت از حزب‌الله دارد.»

این مقام امریکایی با اشاره به حمایت کشورش در برابر حملات اخیر موشکی ایران بر اسراییل هشدار داده است که احتمالاً ایالات متحده این بار قادر نخواهد بود که از تل‌آویو در جنگ گسترده‌تر با حزب‌الله به خوبی دفاع کند.

به باور او، رهگیری راکت‌های کوتاه‌بردی که حزب‌الله از مرز به اسراییل پرتاب می‌کند، دشوارتر است.

در همین حال، مقام‌های امریکایی به هیأتی از اسراییل که به واشنگتن رفته‌، اطمینان داده‌اند که در صورت وقوع جنگ تمام عیار با لبنان، دولت بایدن به‌گونه کامل آماده حمایت از تل‌آویو است.

بربنیاد گزارش سی‌ان‌ان، یک مقام ارشد امریکایی به هیأت اسراییلی اذعان کرده است که دولت بایدن در صورت نیاز کمک امنیتی به تل‌آیو ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که طی هفته‌های اخیر تنش در مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی میان حزب‌الله و ارتش اسراییل به شدت افزایش یافته است.

مطالب مرتبط