طالبان شرکت‌کنندگان نشست ویانا را «مهره‌های سوخته و فاسد» خواندند

مقام‌های وزارت خارجه طالبان در واکنش به برگزاری نشست ویانا با حضور مخالفان این گروه، شرکت‌کنندگان این نشست را «جمع سرگردان و مهره‌های سوخته» خوانده‌اند. همزمان معاون وزیر اقتصاد طالبان با اشاره به این نشست گفته که مردم به چهره‌های فاسد گذشته اعتماد نمی‌کنند.

ذاکر جلالی؛ از مشاوران امیرخان متقی؛ وزیر خارجه طالبان امروز دوشنبه، 4 سرطان در حساب ایکس خود نوشته‌است که «هیچ کسی حاضر نیست روی حرف‌های میان‌تهی مهره‌های سوخته حساب باز کند».

او همچنین گفته که شرکت کنندگان این نشست (مخالفان طالبان) جمع سرگردان است که «دیگر در بازار سیاست هیچ خریداری ندارند».

مشاور وزیر خارجه طالبان نوشته‌است: «آنانی که از خود نه طرح دارند، نه حمایت مردمی و نه هم درکی از سیاست بین‌الملل و باز هم چشم امید به اقدام خارجی دوخته‌اند، محکوم به شکست هستند».

در همین حال عبداللطیف نظری؛ معاون وزیر اقتصاد طالبان نشست مخالفان این گروه در ویانا را «بدون محتوا، خالی از نقشه راه و سرگرمی» خواند.

او در صفحه ایکس خود مدعی شده که طالبان بدیلی ندارند، امنیت را تامین و فساد را ریشه‌کن کرده و به زورگویی و جزایر قدرت در افغانستان پایان داده‌اند. او افزوده که مردم دیگر به چهره‌های فاسد گذشته اعتماد نمی‌کنند.

چهارمین نشست ویانا روز دوشنبه، ۴ سرطان با حضور ۷۰ چهره سیاسی و مدنی مخالف طالبان در اتریش برگزار شد.

این نشست در آستانه نشست سوم دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد برگزار شده است که در آن صرفاً طالبان با نمایندگان ویژه جامعه جهانی به گفتگو خواهند پرداخت.

در نشست ویانا احمد مسعود؛ رهبر جبهه مقاومت ملی، داکتر رنگین دادفر سپنتا؛ مشاور پیشین امنیت ملی، محمد محقق؛ عضو ارشد جبهه آزادی افغانستان و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی و مدنی افغانستان شرکت داشته و سخنرانی کردند.

مطالب مرتبط