گزارش وزارت خارجه امریکا:

بهره‌کشی جنسی از کودکان در صفوف طالبان همچنان وجود دارد

وزارت خارجه امریکا گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان را منتشر کرد و در این گزارش وضعیت قاچاق انسان و استفاده از کودکان در افغانستان نیز اشاره شده‌است. در گزارش آمده که مسئله استخدام کودکان در صفوف طالبان و دیگر گروه‌های مسلح و بهره‌کشی جنسی از آنان (بچه بازی) در این صفوف همچنین پابرجاست.

در این گزارش آمده است که این گروه که از حدود سه سال به اینسو دوباره بر افغانستان مسلط شده است، حد اقل معیار های مبارزه با قاچاق انسان را رعایت نمی‌کند.

وزارت خارجه امریکا گفته که طالبان در افغانستان در برابر سوءاستفاده جنسی از کودکان و استخدام آن‌ها به عنوان سرباز اقدام نکرده و تا کنون نتوانسته اند قربانیان را شناسایی و از آن‌ها حفاظت کنند.

گزارش همچنین افزوده که طالبان اغلب از طریق اجبار، کلاهبرداری و وعده‌های دروغ، کودکان را به خدمت می‌گیرند.

«داعش و جبهه مقاومت ملی نیز از کودکان سوءاستفاده می‌کنند»

در این گزارش همچنین آمده است: «گروه‌هایی مانند داعش خراسان و جبهه مقاومت ملی از کودکان در درگیری‌های مستقیم برای کارگذاری و منفجر کردن بمب‌های دست‌ساز، حمل سلاح، پایگاه‌های جاسوسی و نگهبانی استفاده می‌کنند».

بر بنیاد گزارش، طالبان و گروه‌هایی مانند داعش خراسان به زور از کودکان سرباز استفاده می‌کنند و کودکان مرتبط با دیگر گروه‌های مسلح، از جمله قربانیان احتمالی قاچاق، را زندانی می‌کنند.

در این گزارش آمده است که طالبان از مدرسه‌های در افغانستان و پاکستان که آموزش نظامی و تعلیمات دینی ارائه می‌دهند، کودکان را جذب می‌کنند.

در این گزارش آمده است: «طالبان بستگان خود را تشویق می‌کنند تا فرزندان خود را برای پیوستن به صفوف خود بفرستند تا پرسنل مورد اعتماد خود را گسترش دهند».

این گزارش بیان می‌کند که گروه‌های مسلح کودکان مناطق فقیر و روستایی را هدف قرار می‌دهند و کودکان آواره را در معرض خطر بیشتری برای استخدام یا استفاده توسط گروه‌های مسلح قرار می‌دهند.

زندانی‌کردن و مجازات کودکان قربانی

این گزارش می‌گوید که طالبان بازداشت‌گاه‌هایی دارند که در آن زندانیان، از جمله قربانیان قاچاق جنسی کودکان و بزرگسالان متهم به «جرایم اخلاقی» را به کار غیرقانونی در زندان یا شرایطی که نشان‌دهنده کار اجباری است، وادار می‌کند.

در این گزارش آمده است که «طالبان برای جرم‌های اخلاقی تصور شده از مجازات حدود استفاده می کنند» و قربانیان قاچاق جنسی را از گزارش دادن در باره چیزی که بر آنان گذشته منصرف می‌سازند. ناظران خاطرنشان کردند که طالبان «قربانیان قاچاق جنسی را به‌طور نامناسبی مجازات می‌کنند».

در این گزارش آمده است که قربانیان «بچه بازی» به دلیل ترس از مجازات و مشکلات اجتماعی، در ارائه گزارش خود دودله هستند.

در این گزارش آمده است که یک کمیسیون طالبان برای رسیدگی به سوء استفاده‌ها، از جمله بازگرداندن کودکان، «هیچ کودکی را که در دوره گزارش‌دهی از خدمت خارج شده‌اند، گزارش نکرده است».

حقوق و آسیب‌پذیری‌ها

در این گزارش آمده است: «طالبان همچنان به تضعیف حقوق زنان، اعضای گروه‌های اقلیت و سایر جمعیت‌های آسیب‌پذیر ادامه می‌دهد» و می‌افزاید که «این کار مانع از کار سازمان‌های غیر دولتی، تشدید آسیب‌پذیری در برابر قاچاق و مانع از تلاش‌های حفاظت از قربانیان می‌شوند».

گزارش می‌افزاید که محدودیت‌ها بر حقوق زنان و دختران، و کاهش شدید دسترسی به کار و آموزش، آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر قاچاق را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد و خطر کودک همسری و ازدواج اجباری را به شدت افزایش می‌دهد.

پیگرد قانونی

در این گزارش وزارت‌ها و نهادهای بخش دولتی افغانستان به دلیل «تطبیق نکردن قوانین مبارزه با قاچاق انسان» انتقاد شده و گفته که «طالبان هیچ تلاشی برای اجرای قانون ضد قاچاق نداشته‌اند».

این گزارش خاطرنشان می‌کند که طالبان روشن نکرده‌اند که آیا قوانین مربوط به قاچاق قبل از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ به قوت خود باقی است یا خیر.

به گفته این گزارش، ناظران گزارش می‌دهند که طالبان ظاهرا قانون اساسی و قانون جنایی افغانستان، از جمله قوانین حمایت از کودکان را لغو کرده‌اند، که منجر به اجرای متفاوت و رهبران محلی شده است که احکام خود را صادر کنند.

در این گزارش آمده است که طالبان وکلا را از ارجاع به قانون جزایی قبل از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ در دادگاه منع می‌کنند و «جمعیت‌های آسیب‌پذیر را بدون حمایت رها می‌کنند».

عدم رعایت معیارها

در این گزارش آمده است که «افغانستان به طور کامل حداقل معیارهای حذف قاچاق را برآورده نمی‌کند و تلاش‌های چشمگیری برای این کار انجام نمی‌دهد. بنابراین، افغانستان در ردیف «۳» باقی ماند.

این گزارش می‌افزاید: «در طول دوره گزارش، وزارت‌های افغانستان و سایر نهادهای بخش دولتی گام‌های معناداری برای حذف قاچاق برنداشتند».

دراین گزارش، افغانستان در ردیف سوم کشورهایی قرار گرفته است که کمترین توجه به مسله قاچاق انسان کرده‌اند و از حکومت طالبان خواسته شده تا دربرابر این معضل گام های عملی بردارد.

حفاظت

در این گزارش آمده است که وزارت‌ها و مؤسسات دولتی افغانستان گامی برای شناسایی یا ارائه خدمات به قربانیان قاچاق برنداشته اند. در این گزارش گفته شده است که طالبان همچنین «هیچ تلاش حفاظتی را گزارش نکرده اند».

در این گزارش آمده است که یک سازمان غیردولتی دو سرپناه برای کودکان قربانی جنایت و بی خانمانی در کابل راه اندازی کرده و «به دو کودک سرباز خلع شده در طول دوره گزارش کمک کرده است».

در این گزارش آمده است که وزارت کار و امور اجتماعی یک پرورشگاه برای پسران اداره می‌کرد که «می‌توانست به قربانیان قاچاق کمک کند»، اما هیچ پناهگاهی برای قربانیان بزرگسال توسط طالبان وجود ندارد.

بر بنیاد این گزارش، نمایندگان جامعه مدنی به دلیل مقاومت طالبان، کمبود ظرفیت و بودجه محدود با چالش های قابل توجهی در ارائه خدمات حفاظتی روبرو هستند.

در این گزارش آمده است: «ناظران از مقاومت قاطع طالبان در بحث قاچاق جنسی و اجازه خدمات حفاظتی برای قربانیان، به‌ویژه زنان و دختران، گزارش داده‌اند.»

در این گزارش آمده است که طالبان با «ممنوع کردن زنان افغان از کار در سازمان‌های غیردولتی خارج از بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی» و بازداشت کارمندان زن بدون محرم (همراه مرد) که بر دسترسی به خدمات قربانیان قاچاق تأثیر می‌گذارد، کار غیر دولتی را به شدت محدود کرده‌اند.

قاچاق

در این گزارش آمده است که قاچاقچیان انسان «از قربانیان داخلی و خارجی در افغانستان و قربانیان افغان در خارج از کشور» بهره برداری می کنند و قاچاق داخلی بیشتر است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که قاچاقچیان از مردان، زنان و کودکان در صنایعی مانند خشت سازی و قالین بافی بهره‌گیری می‌کنند.

در این گزارش آمده است: «بحران اقتصادی، خشکسالی، و ناامنی غذایی خطر استثمار را به‌ویژه در کار اجباری افزایش می‌دهد».

در این گزارش آمده است که از زمان تسلط طالبان، «آسیب پذیری در برابر بهره گیری تشدید شده است» و به شبکه‌های حمایت از قربانیان آسیب رسانده و آوارگی داخلی را افزایش داده است.

این گزارش تاکید می‌کند که آوارگان داخلی، عودت‌کنندگان افغانستان، مهاجران غیرقانونی و پناهندگان، و همچنین کسانی که با دولت قبل از اگست ۲۰۲۱ مرتبط هستند، در معرض خطر بالای بهره گیری قرار دارند.

کشت تریاک و تغییر اقلیم

در این گزارش آمده است که «کشت کوکنار به دلیل ممنوعیت طالبان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است» و آسیب پذیری را در میان افرادی که به این تجارت وابسته بودند افزایش داده است.

این گزارش می‌گوید: «تغییر آب و هوا بر تولید محصولات کشاورزی تأثیر می‌گذارد» و خطرات مهاجرت غیرقانونی و قاچاق را افزایش می‌دهد. در این گزارش آمده است که زلزله های اخیر آسیب پذیری های جامعه را بیشتر کرده است.

استخدام نظامی

در این گزارش آمده است که «دولت ایران و سپاه پاسداران مهاجران افغان از جمله کودکان را مجبور می‌کنند تا در گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه بجنگند».

این گزارش خاطرنشان می کند که سربازان سابق افغانستان در معرض خطر استخدام برای جنگ در حمله روسیه به اوکراین هستند.

در این گزارش آمده است که شبکه های قاچاق مهاجر از اتباع افغانستان در اروپا نیز بهره برداری می کنند.

سفارش‌ها به طالبان

این گزارش چندین توصیه را ارائه می‌کند، از جمله توقف استخدام یا استفاده غیرقانونی از کودکان توسط طالبان، از جمله در سطوح محلی، و از کار انداختن کودکان از همه گروه‌های مسلح با حمایت کافی و ادغام مجدد.

این گزارش همچنین خواستار «اجرای ممنوعیت استفاده از کودکان برای بهره‌گیری جنسی (بچه بازی) در صفوف طالبان شده است.

علاوه بر این، این گزارش افزایش تلاش‌ها را برای «شناسایی قربانیان قاچاق، از جمله با غربالگری جمعیت‌های آسیب‌پذیر» و اطمینان از اینکه «قربانیان برای اعمال غیرقانونی که در نتیجه مستقیم قاچاق انجام می‌شوند مجازات نمی‌شوند» توصیه می‌کند.

این گزارش خواستار «افزایش همکاری با سازمان‌های جامعه مدنی برای کمک به جمعیت‌های آسیب‌پذیر، از جمله قربانیان مرد و زن، و بازگشایی پناهگاه‌های قربانیان در سراسر کشور است».

این گزارش همچنین از افغانستان می‌خواهد که «قانون جامع مبارزه با قاچاق انسان را وضع و تطبیق کند که تمام اشکال قاچاق انسان را جرم انگاری می‌کند و به منظور هماهنگ کردن تلاش‌ها، به طور رسمی یک کمیسیون مبارزه با قاچاق بین‌وزارتی تشکیل داده شود».

مطالب مرتبط