جولیان آسانژ؛ افشاگر کشتار غیرنظامیان افغان توسط ارتش امریکا، از زندان آزاد شد

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس اعلام کرد که جولیان آسانژ؛ بنیان‌گذار این وبسایت از زندان بلمارش بریتانیا آزاد شد و خاک این کشور را ترک کرد. آسانژ در سال 2010 با ایجاد وبسایت ویکی‌لیکس هزاران سند طبقه‌بندی شده از کشتار غیر نظامیان توسط ارتش امریکا در افغانستان و عراق را منتشر کرده بود.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های بریتانیا، آقای آسانژ امروز سه‌شنبه، 25 جون آزاد شد و قرار است طی توافقی با دستگاه قضایی ایالات متحده این هفته به نقض قوانین جاسوسی در این کشور اعتراف کند تا به او اجازه بازگشت به وطنش، استرالیا داده شود.

طبق اسناد دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در جزایر ماریانای شمالی، آسانژ ۵۲ ساله توافق کرده که به یک مورد اتهام مجرمانه توطئه برای دستیابی به اسناد محرمانه دفاع ملی ایالات متحده و افشای آن‌ها اعتراف کند.

او قرار است صبح چهارشنبه در جلسه دادگاهی که در جزیره سایپان برگزار خواهد شد به ۶۲ ماه زندان محکوم شود، مدت زمانی که هم‌اکنون آن را در زندان سپری کرده است.

بیانیه ویکی‌لیکس می‌افزاید آزادی آسانژ «نتیجه کارزارهای جهانی است که سازمان‌دهندگان تجمعات مردمی، مبارزان آزادی مطبوعات، قانون‌گذاران و رهبرانی از طیف‌های مختلف سیاسی گرفته تا سازمان ملل بخشی از آن بودند».

ویدئویی که ویکی‌لیکس در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده است، آسانژ را نشان می‌دهد  قبل از آن که سوار یک جت شخصی شود، مدرکی را امضا می‌کند.

بیانیه ویکی‌لیکس می‌گوید که آقای آسانژ پس از جلسه روز چهارشنبه دادگاه در جزیره سایپان به استرالیا باز می‌گردد.

جو بایدن؛ رییس‌جمهور ایالات متحده، سه ماه پیش اعلام کرده بود که در حال بررسی درخواست استرالیا برای لغو پیگرد قانونی آقای آسانژ به اتهام جاسوسی است.

جولیان آسانژ به عنوان بینانگذار و مدیر وقت وب‌سایت ویکی‌لیکس به‌دلیل افشای هزاران سند محرمانه دولت امریکا به ویژه درباره جنگ عراق و افغانستان در سال ۲۰۱۰ به اتهام جاسوسی در آن کشور تحت پیگرد قرار گرفته بود.

او پنج سال گذشته را در زندان فوق امنیتی بلمارش در لندن به‌سر برد و قبل از آن نیز چندین سال در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود.

مطالب مرتبط