سازمان ملل درباره وخامت وضعیت حقوق بشر در افغانستان هشدار داد

ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان، هشدار داده است که وضعیت حقوق بشر در افغانستان در حال بدتر شدن است.

ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان روز سه‌شنبه، ۵ سرطان گفت که وضعیت حقوق بشر در این کشور در حال بدتر شدن و خشونت جنسیتی با زنان رو به افزایش است.

او در میزگردی در یک اندیشکده ناروی گفت که طالبان اجرای حدود و قصاص در ملأ عام را هم افزایش داده‌اند.

به گفته او، طالبان قوانین مرتبط با تحمیل پوشش مورد نظر خود را به شدت پی‌گیری می‌کنند که بیشتر زنان و دختران را هدف قرار می‌دهد.

آقای بنت در این گفتگو که اندیشکده «چیویتا» برگزار کرد افزود که در حال حاضر افغانستان در جهان تنها کشوری است که در آن دختران از آموزش در مقاطع فراتر از صنف ششم و دانشگاه منع شده‌اند.

به نظر او، «ممنوعیت شدید اشتغال زنان» نیز افغانستان را در جهان به تنها کشوری تبدیل کرده است که در آن زنان حق کار ندارند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل افزود که وقتی که طالبان به کارمندان زن سیستم سازمان ملل در افغانستان گفتند که در خانه بمانند و کار نکنند، این دستور نه تنها «تکان‌دهنده» بود، بلکه منشور سازمان ملل را هم نقض می‌کرد.

بنت همچنین گفت که به نظر او، لازم بود که سازمان ملل در این مورد با دستور طالبان مقابله می‌کرد.

آقای بنت افزود که دستور عدم اشتغال زنان در دیگر سازمان‌های بین‌المللی در افغانستان هم با استثناهای محدودی اجرا می‌شود.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان سیاست‌های جنسیتی طالبان را نه تنها «آپارتاید جنسیتی» خواند، بلکه آن را «جنایت علیه بشریت» هم دانست.

این مقام سازمان ملل یادآور شد که دادگاه بین‌المللی کیفری در این مورد تحقیق می‌کند و این امر می‌تواند زمینه تحت پیگرد قرار دادن افراد را در این زمینه فراهم کند.

بنت اعتراضات «مسالمت‌آمیز و شجاعانه» زنان علیه سیاست‌های جنسیتی طالبان را ستود و گفت که در جهان چنین شجاعتی کمتر دیده شده است.

او همچنین گفت که اگرچه به دلیل برخورد شدید طالبان، اعتراضات در خیابان‌ها به‌شدت دشوار شده، ولی اعتراضات در محلات سرپوشیده و فضای مجازی همچنان ادامه دارد.

آقای بنت این موضوع را در حالی مطرح کرده است که نشست سازمان ملل در دوحه قرار است بدون حضور زنان و حذف موضوع حقوق زنان از دستور کار این نشست برگزار شود.

این امر انتقادهای گسترده‌ای را به دنبال داشته است و شماری از منتقدان خواستار تحریم این نشست شده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *