رینا امیری: حضور زنان در نشست‌ها درباره افغانستان ضروری است

همزمان با انتقادات شدید برخی چهره‌های سیاسی از رینا امیری؛ نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان، او حضور زنان در نشست‌ها در مورد افغانستان را ضروری خوانده و می‌گوید که بدون حضور زنان در بحث‌ها، راه حلی برای چالش‌های افغانستان وجود ندارد.

رینا امیری؛ نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان، امروز چهارشنبه، ۶ سرطان گفته که بدون مشارکت زنان در بحث‌های مربوط به آینده این کشور، هیچ گونه راه حلی برای چالش‌های صلح، ثبات و امنیت در افغانستان وجود ندارد.

خانم امیری به مناسبت فرارسیدن «روز جهانی زنان در دیپلماسی» به نقش حیاتی زنان در سراسر تاریخ افغانستان اشاره کرد.

این در حالی است که پیش‌تر رحمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی افغانستان از رینا امیری؛ نماینده امریکا در امور زنان افغانستان انتقاد کرده و گفته بود: گروه‌های جامعه مدنی افغانستان باید از او [رینا امیری] بخواهند که یا به این موضوع [حضور زنان در نشست دوحه] رسیدگی و موقف‌گیری کند یا استعفا دهد.»

آقای نبیل همچنین گفت که رینا امیری؛ نماینده ویژه امریکا در امور حقوق بشر و زنان افغانستان در مورد حذف زنان از نشست سوم دوحه موقف‌گیری کند.

نبیل در ایکس نوشت که «بی‌کفایتی کامل خانم امیری» اکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است.

رییس عمومی امنیت ملی در حکومت پیشین خاموشی نمایندگان امریکا در مورد محرومیت زنان از نشست سوم دوحه را نگران‌کننده خوانده است.

رحمت‌الله نبیل همچنین در واکنش به عدم اشتراک زنان در نشست سوم دوحه، از زنان و فعالان حقوق بشر خواسته بود تا همه تعاملات رسمی‌شان با سازمان ملل را به‌ حالت تعلیق درآورند.

بنابر تصویب سازمان ملل، از سال ۲۰۲۲ به این‌سو هر سال روز ۲۴ جون به عنوان روز جهانی زنان در دیپلماسی گرامی‌ داشته می‌شود.

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان این اظهارات را در حالی در ایکس نشر کرده که در سومین نشست دوحه درباره افغانستان که قرار است در روزهای آینده برگزار شود، زنان از حضور در این نشست و حقوق زنان از دستور کار آن حذف شده‌اند.

حذف زنان و حقوق آنان از در سومین نشست دوحه، انتقادهای شدیدی را در داخل و خارج از افغانستان برانگیخته است.

شماری از فعالان زن و سیاستمداران افغان خواستار تحریم این نشست شده‌اند.

مطالب مرتبط