ارائه خدمات صحی به صدها هزار نفر در ۱۵ ولایت افغانستان

سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که با حمایت صندوق توسعه قطر برای ۷۳۷ هزار نفر در ۱۵ ولایت افغانستان خدمات صحی ارائه کرده‌ است.

سازمان جهانی صحت امروز چهارشنبه، ۶ سرطان اعلام کرده که با حمایت صندوق توسعه قطر، در یک برنامه یک ساله، برای ۷۳۷ هزار نفر در ۱۵ ولایت افغانستان خدمات صحی ارائه کرده است.

این نهاد با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این خدمات از طریق ۱۱۳ مرکز صحی در مناطق صعب‌العبور افغانستان ارائه شده است.

سازمان جهانی صحت افزوده که خدماتش شامل ۳۳۰ کیت مراقبت‌های صحی اولیه، شامل داروهای ضروری و تجهیزات طبی بود که به‌عنوان بخشی از یک ابتکار بزرگ برای بهبود دسترسی به مراقبت‌های صحی در مناطق محروم افغانستان، به مراکز صحی توزیع شد.

این نهاد گفته است که این کیت‌ها به ۴۴ مرکز مراقبت‌های اولیه صحی (پی‌اچ‌سی‌سی) و ۶۹ مرکز مرکز مراقبت‌های صحی فرعی (sub- PHCCs) توزیع کرده و از آن ۷۳۷ هزار نفر مستفید شده‌اند.

سازمان جهانی صحت گفته است که افرادی از خدمات صحی این نهاد بهره‌مند شده‌اند، شامل ۵۱۶ هزار زن و ۲۲۱ هزار و ۱۰۰ مرد می‌شود و ۵۱ درصد آنان زیر ۲۴ سال بوده‌اند.

این نهاد گفته است که توزیع کیت‌های صحی به مراکز صحی در این ۱۵ ولایت، بخشی از یک برنامه یک ساله با حمایت صندوق توسعه قطر بود.

سازمان جهانی صحت گفته است که بخش دیگر این برنامه متمرکز بر ظرفیت‌سازی بود و از طریق کارگاه‌های آموزشی، ۴۰۲ متخصص صحی را آموزش داده است.

بر اساس اعلامیه سازمان جهانی صحت، این افراد شامل ۲۵۱ مرد و ۱۵۱ زن بودند که در ۱۴ کارگاه آموزشی بین اپریل ۲۰۲۳ و اپریل ۲۰۲۴ آموزش دیدند.

سازمان جهانی صحت گفته است که این کارگاه‌های آموزشی برای کارمندان صحی ده ولایت افغانستان، شامل بغلان، فراه، غور، هلمند، نورستان، پکتیکا، سمنگان، تخار، میدان وردک و زابل برگزار شده است.

این نهاد از صندوق توسعه قطر برای حمایت از این برنامه یک‌ساله، سپاسگزاری کرده است.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بسیاری از مراکز صحی در مناطق دور افتاده افغانستان به دلیل قطع شدن کمک‌های صحی، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

توقف فعالیت این مراکز باشندگان محل را با مشکلات گسترده مواجه کرده و آنان اغلب اوقات مجبور هستند که برای درمان بیماران خود به مراکز ولایت‌ها و یا کابل سفر کنند.

مطالب مرتبط