پایان نشست ویانا؛ مخالفان طالبان با دیپلمات‌های غربی دیدار کردند

در آستانه نشست دوحه، چهارمین دور نشست ویانا با حضور جریان‌های سیاسی و نظامی ضد طالبان «برای افغانستان دموکراتیک» برای آخرین روز برگزار شد و شرکت کنندگان این نشست با دیپلمات‌های شماری از کشورها گفتگو کردند.

در آستانه سومین نشست دوحه، چهارمین دور نشست ویانا امروز چهارشنبه، ۶ سرطان با حضور جریان‌های سیاسی و نظامی ضد طالبان «برای افغانستان دموکراتیک» به پایان رسید.

در آخرین روز نشست ویانا برای افغانستان، شرکت‌کنندگان این نشست با شماری از دیپلمات‌ها و نمایندگان امریکا، آلمان، فرانسه، پاکستان، ایتالیا، پرتگال و برخی کشورهای دیگر دیدار و گفتگو کردند.

تاکنون جزئیات بیشتری درباره این گفتگوها ارائه نشده است.

در این نشست ۷۰ چهره مخالف سیاسی و نظامی طالبان به شمول احمد مسعود؛ رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان و رنگین دادفر سپنتا؛ مشاور شورای امنیت دولت سابق افغانستان شرکت کرده‌اند.

در این نشست، جریان‌های ضد طالبان از جمله شورای مقاومت ملی، جبهه آزادی افغانستان، جبهه مقاومت ملی، حزب جنبش اسلامی، حزب جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی درباره دستور کار مشخص در مورد آینده افغانستان رایزنی کردند.

دورنمای سیاسی افغانستان، حقوق بشر، تروریزم، اقتصاد و روابط افغانستان با جامعه‌ جهانی در اجندای این نشست شامل بود.

پیش از این، سه دور دیگر از نشست ویانا در اتریش برگزار شده بود.

این نشست در حالی برگزار شد که طالبان به دعوت سازمان ملل در نشست سوم دوحه درباره افغانستان شرکت می‌کنند، موردی که جریان‌های ضد طالبان آن را محکوم کرده‌اند.

نشست دوحه ۳۰ جون و ۱ جولای سال جاری میلادی برگزار می‌شود، نشستی‌ که به دلیل عدم حضور نمایندگان زنان و جریان‌های سیاسی افغانستان در آن، مورد انتقاد شدید قرار دارد.

مطالب مرتبط