مقام ایرانی: طالبان در دوحه امریکا را شکست داده‌اند

در آستانه سومین دور نشست دوحه، یک مقام وزارت خارجه ایران می‌گوید: «قبول کنی یا نه طالبان، امریکا را در دوحه شکست داده‌اند.»

رسول موسوی؛ معاون وزیر خارجه ایران سیاست‌های طالبان را «بسیار هوشمندانه و محاسبه‌گرانه» خوانده و می‌گوید: «قبول داشته باشی یا نه، آن‌ها امریکا را هم در میدان و هم در دوحه شکست دادند.»

او در ایکس گفته: «اینکه از سیاست‌های طالبان استقبال نمی‌کنی، در این واقعیت هیچ تاثیری ندارد که مرکزیت تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های طالبان هوشمندانه است.»

رسول موسوی که همزمان مسئولیت «مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ایران» را به عهده دارد، جمله رییس یوناما درباره «از پشت کوه آمدن طالبان» را «اشتباهی بزرگ در فهم طالبان» توصیف کرد.

رزا اوتنوبایوا؛ رییس یوناما در یک نشست خبری در نیویارک، درباره مخالفت طالبان با حضور زنان در نشست دوحه گفت:«[طالبان] مانند ما و شما نیستند. طالبان از کوه‌ها و از جنگ آمده‌اند و تبدیل کردن آنها به کسانی که دور میز گفت‌وگو بنشینند و اصول ما را بپذیرند آسان نیست.»

دیپلمات ایرانی در حالی از طالبان دفاع کرده که تصمیم‌ها و سیاست‌های طالبان در موارد مختلف با خشم گسترده شهروندان افغانستان روبرو شده است.

طالبان در نزدیک به سه سال حکومت‌داری مجموعه‌ای از تصمیم‌هایی را اتخاذ کرده‌اند که شهروندان افغانستان آن‌ها را در مخالفت با حقوق بنیادین انسانی و اهانت به کرامت بشری خود تلقی می‌کنند.

طالبان ده‌ها فرمانی صادر کرده است که زنان را از حقوق اولیه مثل حق آموزش، حق کار، ورزش، سفر آزادانه، فعالیت سیاسی، شرکت در تجمعات و… محروم می‌کند.

این گروه همچنین محدودیت‌های گسترده‌ای علیه هزاره‌ها و شیعیان افغانستان وضع کرده است. به گونه‌ای که هیچ زن و شهروند هزاره و شیعه‌ای در کابینه این گروه عضویت ندارد.

مطالب مرتبط