ادامه انتقادها از نشست دوحه؛

فعالان حقوق بشر اقدام سازمان ملل را مماشات با طالبان و خیانت خواندند

شماری از فعالان و کنشگران حقوق بشر بار دیگر در مورد عدم حضور زنان در جلسات اصلی سومیم نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل اعتراض کرده‌اند.

شماری فعالان افغان روز گذشته در دیداری مجازی با رزماری دی‌کارلو؛ معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح این اعتراض شان را مطرح کردند.

نرگس نهان؛ وزیر سابق معادن افغانستان امروز پنج‌شنبه، ۷ سرطان در ایکس نوشت که به خانم دی‌کارلو گفته که سازمان ملل به خواسته‌های حکومت طالبان «تمکین» کرده است.

او افزوده‌است: «ما بسیار ناامیدیم که سازمان ملل متحد در مماشات با خواسته‌های طالبان، زنان و جامعه مدنی را از مذاکرات دوحه حذف و مسائپیل مربوط به حقوق زنان و حقوق بشر را از دستور کار رسمی این گفتگوها خارج کرده است».

ملاله یوسفزی؛ برنده جایزه صلح نوبل هم در ایکس نوشت که درصحبت تلفنی با آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل گفته است که حذف زنان از موضوع‌های اصلی نشست دوحه «غیرقابل قبول» است و پیام‌های نادرستی می‌فرستد.

خانم یوسف‌زی افزود که به دبیر‌کل سازمان ملل تاکید کرده است که زنان افغان و فعالان اعتقاد راسخ دارند که هرگونه تعامل با طالبان بدون نیمی از جمعیت این کشور «خیانت» است.

در نشست اصلی دوحه که از ۳۰ جون تا ۱ جولای برگزار می‌شود نمایندگان حکومت طالبان هم حضور دارند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت که در ادامه نشست در ۲ جولای خانم دی‌کارلو و نمایندگان کشورها با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز دیدار خواهند کرد.

به گفته آقای دوجاریک، در دوحه نمایندگان کشورها بحث خواهند کرد که چگونه تعامل بین‌المللی در مورد افغانستان به صورت منسجم‌تر، هماهنگ‌تر و ساختارمندتر پیش برده شود.

حکومت طالبان اعلام کرده است که حضورش در دوحه صرفا برای گفتگو در موضوع‌های اقتصادی و مبارزه با موادمخدر است و به همین منظور هیئتی را به ریاست ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی ارشد خود اعزام می‌کند.

مطالب مرتبط