رینا امیری: نگرانی‌های زنان افغان در دوحه مطرح می‌شود

رینا امیری؛ نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان کهخگ هدف انتقادات شدید فعالان حقوق بشر قرار دارد می‌گوید که نگرانی‌های زنان و فعالان حقوق بشر افغانستان را در نشست دوحه مطرح ‌خواهد کرد.

رینا امیری؛ نماینده‌ ویژه امریکا در امور زنان و حقوق‌‌بشر افغانستان شنبه‌شب، ۹ سرطان اعلام کرد که نگرانی‌ها و توصیه‌های زنان و نهادهای حقوق بشری افغانستان را در سومین نشست دوحه مطرح می‌کند.

او در اکس گفت که در سه هفته‌ اخیر با طیف وسیعی از زنان و شبکه‌های حقوق‌‌بشری افغانستان در داخل و خارج از این کشور صحبت کرده و آنان نگرانی‌ها و توصیه‌های خود را با او در میان گذاشته‌اند.

خانم امیری افزوده: «من این موارد را با بیش از ۲۰ کشور و سازمان ملل متحد به اشتراک گذاشته‌ام و در نشست دوحه -۳ نیز مطرح خواهم کرد.»

نماینده‌ ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر، شماری از نکاتی را که زنان و نهادهای حقوق‌‌بشری افغانستان با او در میان گذاشته‌اند، توضیح داده است.

زنان و نهادهای حقوق‌‌بشری افغانستان به خانم امیری گفته‌اند که«فروم‌های تصمیم‌گیری درباره آینده‌ افغانستان باید شامل تنوع کامل شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان، باشد تا در نزد مردم افغانستان مشروعیت داشته باشد.»

آنان افزوده‌اند که حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و دختران، باید در اولویت قرار گیرد و به شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان، فرصت داده شود تا از خود دفاع کنند.

زنان و نهادهای حقوق‌‌ بشری افغانستان در صحبت با رینا امیری همچنین خواستار تداوم فشار جامعه‌‌ بین‌المللی بر طالبان برای لغو فوری دستورات تبعیض‌آمیز این گروه علیه زنان و دختران، به‌ویژه ممنوعیت آموزش و کار و محدودیت بر رفت‌وآمد و دیگر سیاست‌های سرکوبگرانه‌ی این گروه، شده‌اند.

نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق ‌بشر برای افغانستان گفته: «ما در طول و پس از نشست دوحه – ۳ به مشاوره گسترده ادامه خواهیم داد تا از چارچوبی فراگیر برای مشارکت زنان و جامعه‌ مدنی[افغانستان]حمایت کنیم.»

او تأکید کرده: «در نهایت، چالش‌های صلح، امنیت و پایداری افغانستان بدون مشارکت آن‌ها[زنان و جامعه‌ مدنی]قابل حل نیست.»

سومین نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد فردا در شهر دوحه قطر آغاز می‌شود و پس‌فردا نیز ادامه خواهد داشت.

هیأت طالبان به ریاست ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی این گروه برای اشتراک در این نشست، عصر امروز از کابل عازم دوحه شد.

دعوت از طالبان و عدم دعوت زنان و فعالان مدنی افغانستان در این نشست با انتقادات گسترده مواجه شده و شماری از زنان و فعالان مدنی افغانستان خواستار تحریم این نشست و استعفای رینا امیری شده‌اند.

مطالب مرتبط