ابراز نگرانی اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان از حذف زنان از نشست دوحه

اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان عدم حضور زنان در نشست دوحه را نگران‌کننده خوانده و اعلام کرده که حذف زنان از این نشست مغایر کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان حذف زنان، جامعه‌‌ مدنی و سایر فعالان از نشست سوم دوحه را تأسف‌بار و نگران‌کننده خوانده است.

این اتحادیه با نشر اعلامیه‌ای گفته است از آن‌جایی‌ که طالبان به‌طور منظم جنایات علیه بشریت را مرتکب می‌شوند، تصمیم سازمان ملل متحد برای حذف زنان از نشست دوحه برای تحقق پیش‌شرط‌های گروه طالبان برای مشارکت، مغایر با خواسته‌های قانونی مردان و زنان افغانستان و تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر است.

در اعلامیه‌ اتحادیه حقوق‌دانان آمده است که تن‌دادن به خواسته‌های نامشروع گروه طالبان به معنای انکار جنایات آنان علیه شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان و اعضای جامعه‌‌ مدنی پنداشته می‌شود.

این اتحادیه گفته است که اگر سازمان ملل متحد و دولت‌های عضو، اصول بین‌المللی را نادیده بگیرند، این امر می‌‌تواند به تقویت دهشت‌افگنی کمک کند.

اتحادیه حقوق‌دانان تأکید کرده است که مشارکت فعال زنان افغانستان در کنفرانس پیشرو در دوحه، نه تنها یک الزام اخلاقی، بلکه یک الزام قانونی و اساسی است.

در اعلامیه‌ این اتحادیه آمده است که حضور زنان در چنین گفتگوها، نه تنها راه‌های حل جامع و پایدار را برای منازعات کنونی در افغانستان امکان‌‍‌‌‌‌پذیر می‌سازد، بلکه صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی را تقویت می‌بخشد.

قرار است دور سوم نشست نمایندگان کشورها در امور افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد، امروز و فردا در دوحه برگزار شود.

براساس گزارش‌ها، در نشست اصلی تنها از افغانستان هیأت طالبان حضور دارند و از نمایندگان زنان و فعالان مدنی دعوت نشده‌ است.

این تصمیم سازمان ملل متحد با انتقادهای گسترده مواجه شده است.

فعالان حقوق بشر و زنان معترض خواستار تحریم این نشست هستند.

گفته می‌شود که مسائل مالی و مبارزه با مواد مخدر از موضوعات مورد بحث در نشست دوحه است؛ درحالی‌که فعالان حقوق بشر تأکید داشتند که بحران حقوق بشری و حقوق زنان باید در اولویت باشند.

مطالب مرتبط