مرحله دوم اخراج مهاجران افغان از پاکستان آغاز می‌شود

مقامات حکومت پاکستان اعلام کرده‌اند که مرحله دوم اخراج مهاجران افغان بدون مدارک اقامت را از این کشور به زودی آغاز می‌کنند.

شبکه خبری الجزیره امروز یکشنبه، 10 سرطان گزارش داد که در این مرحله احتمالاً ۸۰۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

حکومت پاکستان مرحله نخست اخراج افغان‌های بدون مدرک را به گونه رسمی در پاییز سال گذشته آغاز کرد که بر اساس آمار رسمی، ۵۴۱ هزار مهاجر افغان در این مرحله از پاکستان اخراج شدند.

بنا به آمار رسمی، ۴.۴ ملیون مهاجر افغان در این کشور به سر می‌برند که از آن میان ۱.۳۷ میلیون مهاجر فاقد مدرک معتبر اقامتی اند.

به گزارش الجزیره، حکومت پاکستان بار دیگر گفته که اگر مهاجران افغان به گونه داوطلبانه حاضر به برگشت نشوند، پولیس این کشور موظف است آن‌ها را دستگیر کند و به افغانستان بازگرداند.

فیلیپا کندلر؛ نماینده بخش پناهندگان سازمان ملل در اسلام آباد به الجزیره گفت که پولیس پاکستان باید قبل اخراج مشخصات مهاجران افغان بدون مدرک را بررسی کند؛ زیرا بسیاری از مهاجران افغان در پاکستان، «نیاز جز دسته‌ای اند که بر اساس قوانین بین‌المللی نباید اخراج شوند».

او افزود که شمار زیادی از این مهاجران افغان پرونده مهاجرتی دارند و در هیچ‌گونه فعالیت تروریستی نقشی ندارند. او اذعان کرد حکومت با آن عده از مهاجران افغان که ثابت شد در حملات تروریستی نقش داشته‌اند، باید برخورد جداگانه داشته باشد.

در همین حال، برخی از مهاجران افغان که کمپ در شهر پشاور به سر می‌برند، به الجزیره گفته‌اند که جامعه جهانی و حکومت پاکستان به آن‌ها فرصت بدهند تا بتوانند به گونه «آبرومندانه از پاکستان خارج شوند».

این مهاجران همچنان افزوده‌اند که پولیس پاکستان شب‌هنگام به خانه‌های مهاجران هجوم آورده و در شرایط بسیار بدی آن‌ها را مجبور به ترک این کشور می‌کنند.

سازمان‌های حقوق بشری پیشتر نیز از پاکستان خواسته بودند تا روند اخراج پناهجویان افغان از این کشور را متوقف کند.

مطالب مرتبط