نخست‌وزیر استرالیا عضویت «فاطمه پیمان» در حزب کارگر را تعلیق کرد

حزب حاکم کارگر استرالیا عضویت فاطمه پیمان؛ سناتور افغانستانی‌تبار این کشور را به‌دلیل حمایت از طرح به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین تعلیق کرده‌است.

شبکه «ا‌ی‌بی‌سی‌نیوز» استرالیا امروز یک‌شنبه، ۱۰ سرطان در گزارشی گفته‌است که خانم پیمان تعلیق عضویت خود از حزب کارگر را تأیید کرده است.

در گزارش آمده که فاطمه پیمان برخلاف تصمیم حزب کارگر استرالیا به طرح حزب «سبز‌ها» در این کشور برای به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین در مجلس سنا رأی داده است. عضویت او در این حزب از سوی نخست‌وزیر استرالیا تعلیق شده است.

حزب کارگر استرالیا گفته است که تعلیق عضویت خانم پیمان در صورت تغییر موضع او و پیروی از موضع حزب، برداشته خواهد شد.

اما او از تصمیم خود دفاع کرده و به «ای‌بی‌سی‌نیوز» گفته است که در صورت نیاز دوباره از تصمیم حزب کارگر عبور خواهد کرد.

قوانین حزب کارگر استرالیا به اعضای این حزب اجازه نمی‌دهد که علیه موضع حزب رأی بدهند و این اولین‌بار از سال ۱۹۸۸ به بعد است که یک عضو این حزب، زمانی که این حزب قدرت را در دست داشته، علیه تصمیم حزب رأی داده است.

فاطمه پیمان حدود دو سال به نمایندگی از حزب کارگر استرالیا به عضویت مجلس سنای این کشور درآمد و پس از آغاز جنگ غزه، به‌صورت علنی از فلسطین حمایت کرد.

ریچارد مارلز؛ معاون نخست‌وزیر استرالیا در واکنش به اظهارات این سناتور گفته که اگر حزب کارگر در کنار نام فاطمه پیمان نبود، او سناتور نمی‌شد.

رسانه‌های استرالیا حدود سه هفته پیش خبر دادند که فاطمه پیمان در پی متهم کردن اسرائيل به «نسل‌کشی» در غزه، از سمت خود در کمیته روابط خارجی پارلمان استرالیا استعفا داده‌است.

خانم پیمان در آن زمان از همکارانش در سنا و از نخست‌وزیر استرالیا خواسته بود از آنچه درست است دفاع کنند و به‌خاطر اینکه جنگ غزه را از دور تماشا می‌کند، وجدانش «مدت زیادی‌ است ناآرام است».

مطالب مرتبط