کانادا از حذف نمایندگان زن و جامعه‌ مدنی در نشست دوحه ابراز نگرانی کرد

کانادا از حذف نمایندگان زنان و جامعه‌ مدنی در نشست دوحه ابراز نگرانی کرده و حذف آنان از نشست اصلی دوحه را ناامیدکننده خواند.

وزارت خارجه‌ کانادا یک‌شنبه، ۱۰ سرطان با نشر بیانیه‌ای حذف شرکت‌کنندگان غیرطالبان، از جمله مدافعان حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی و گروه‌های حقوق بشر از نشست اصلی دوحه را «بسیار ناامیدکننده» خواند.

وزارت امور جهانی کانادا نسبت به حذف افغان‌های «مخالف طالبان» از نشست سوم دوحه توسط سازمان ملل متحد انتقاد کرده است. در همین حال، با شرکت دیوید اسپرول؛ نماینده ویژه کانادا برای افغانستان در سومین نشست سازمان ملل و نمایندگان ویژه کشورها در مورد افغانستان در بیانیه‌ای از عدم حضور افغان‌های «غیرطالبان»، از جمله مدافعان حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی و گروه‌های حقوق بشر در این نشست انتقاد کرده است.

در این بیانیه آمده: «کانادا برای هفته‌ها به‌گونه واضح ناامیدی شدید خود را از عدم حضور جامعه مدنی در نشست سوم دوحه چه به‌صورت خصوصی و چه در هماهنگی با سایر دولت‌ها ابراز کرده است.»

براساس این بیانیه، مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در روند نشست دوحه یکی از اصول اساسی برای دست‌یابی به یک افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و فراگیر است.

در بیانیه آمده: «هیچ یک از اهدافی که مردم افغانستان به‌دنبال دست‌یابی به آن هستند، بدون مشارکت کامل زنان امکان‌پذیر نیست.»

وزارت امور جهانی کانادا خاطرنشان کرده است که نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان، از آدرس خود در جلسات اصلی نشست سوم دوحه برای تقویت پیام‌های کسانی که «شجاعانه» در مورد نقض حقوق بشر توسط طالبان صحبت کرده‌اند، استفاده خواهد کرد.

این کشور بار دیگر بر لغو محدودیت‌ها علیه زنان از سوی طالبان تاکید کرده و از این گروه خواسته است تا به تعهدات حقوق بشر بین‌المللی افغانستان احترام بگذارد.

کانادا همچنین از تعیین فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان به‌منظور اجرای نقشه راه مشخص‌شده در گزارش ۲۰۲۳ هماهنگ‌کننده ویژه این سازمان و قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده است.

این در حالی است که سازمان ملل روز گذشته بدون حضور جریان‌های سیاسی مخالف طالبان، زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی افغانستان، نشست سوم دوحه را با اشتراک نمایندگان حدود ۲۵ کشور، طالبان و سازمان‌های بین‌المللی در پایتخت قطر برگزار کرده است.

برخی از فعالان حقوق زن که برای اشتراک در جلسات غیراصلی نشست دوحه دعوت شده بودند، این نشست را تحریم کرده‌اند.

پیشتر معاون دبیر کل سازمان ملل روز نخست نشست سوم دوحه را «مثمر» خوانده بود.

قرار است دومین روز این نشست امروز برگزار شود.

مطالب مرتبط