امریکا: حضور زنان در نشست دوحه توسط سازمان ملل «تضمین شده بود»

ودان پاتل؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که سازمان ملل متحد حضور زنان و جامعه مدنی افغانستان در نشست سوم دوحه را تضمین کرده بود. هیچ زنی از افغانستان در نشست رسمی دوحه حضور نداشت.

ودان پاتل؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا امروز سه‌شنبه، ۱۲ سرطان اعلام کرد که سازمان ملل متد اشتراک زنان و جامعه مدنی افغانستان را در نشست سوم دوحه ضمین کرده بود.

پاتل در یک نشست خبری گفت که نمایندگان ویژه امریکا در امور افغانستان، به شرط مطرح شدن حقوق زنان در نشست دوحه، اشتراک خود را اعلام کرده بودند.

پاتل افزود:‌ «ما متعهد شدیم که پس از دریافت تضمین‌ از سازمان ملل مبنی بر این‌که این بحث به طور معناداری به حقوق بشر، به‌ویژه مشکلات زنان و دختران می‌پردازد، در این نشست شرکت کنیم.»

این در حالی است که با وجود اینکه زنان افغانستان در نشست اصلی دو روزه دوحه حضور نداشتند؛ اما رینا امیری؛ نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان و تام وست؛ نماینده واشنگتن در امور افغانستان، در سومین دور نشست دوحه شرکت کرده بودند.

گفته می‌شود سازمان ملل متحد پس از ختم نشست دو روزه دوحه با حضور طالبان، چندین جلسه جداگانه با زنان و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان پشت درهای بسته برگزار کرده است.

اگرچه تاکنون مشخص نیست که چه کسانی به نمایندگی از زنان افغانستان و جامعه مدنی این کشور در جلسان حضور پیدا کرده‌اند.

این در حالی است که حذف زنان از آجندای اصلی نشست سوم دوحه با انتقادهای تند زنان و فعالان حقوق بشر مواجه شده بود.

مطالب مرتبط