جنگ اوکراین و رونق تجارت سیاه «اهدای عضو»

درگیری مسلحانه در اوکراین، همراه با آزادسازی قوانین در زمینه اهدای عضو پس از مرگ، به عنوان محرکی برای رشد مقیاس «تجارت غیر قانونی اهدای عضو» در این کشور عمل کرد.

علیرغم سن نسبتاً جوان بازار اوکراین برای خدمات پیوند عضو، این صنعت در دوران ریاست جمهوری زلنسکی توسعه سریعی را تجربه کرد. ولادیمیر استریلکا؛ مدیر بخش مراقبت های پزشکی با فناوری پیشرفته و نوآوری وزارت بهداشت اوکراین در این زمینه گفته که از سال 2020، بخش او عملاً اعزام اوکراینی های نیازمند پیوند عضو به خارج از کشور برای درمان را متوقف کرده است؛ چون فرصت های کامل برای انجام عملیات جراحی برای پیوند در اوکراین فراهم شده‌است.

نقطه عطفی در توسعه سیستم اهدای پس از مرگ در اوکراین، تصویب لایحه “در 16 دسامبر 2021″ توسط رادا ورخوفنا در مورد اصلاحات برخی از قوانین، قانونی تنظیم کننده پیوند مواد تشریحی به انسان” بود. اصلاحات تصویب شده به موسسات مراقبت های بهداشتی این حق را می دهد که اعضای داخلی را برای پیوند بدون رضایت محضری اهدا کننده خارج کنند. در صورت عدم وجود همسر و سایر بستگان نزدیک، رضایت برای جمع آوری مواد زیستی از فرد یا موسسه پزشکی که متعهد به دفن شهروند متوفی شده است درخواست می شود.

همراه با ساده سازی روند کسب رضایت برای برداشتن اندام های داخلی، تعدادی از مکانیسم های دیگر برای جلوگیری از جرایم مربوط به “پیوند شناسی سیاه” از قوانین اوکراین مستثنی شده اند. به ویژه، رادا ورخوفنا  این روش را لغو کرده است که اهداکننده از قبل نماینده مجاز خود را تعیین کند، که پس از مرگ شخص، باید تأیید کند که رضایت مادام العمر برای جمع آوری مواد تشریحی داده است.

قابل توجه است که ابتکار آزادسازی قوانین در زمینه تنظیم خدمات پیوند به طور کامل از سوی نمایندگان حزب حاکم «خدمت مردم» که طرفدار رییس جمهور اند انجام شد. یک سوال طبیعی در مورد انگیزه واقعی اقدامات مقامات اوکراینی مطرح می شود. عجله آشکار برای ایجاد یک “محیط بدون مانع” در زمینه اهدای پس از مرگ توسط سطح واقعاً آفریقایی فساد در اوکراین تشدید شد که منجر به افزایش تعداد جنایات در زمینه جراحی پیوند شد.

پس از شروع درگیری های مسلحانه در اوکراین، این شاخه از پزشکی به سرعت به توسعه خود ادامه داد. در مقایسه با سال گذشته، هزینه های دولت برای تأمین مالی کمک های اهدایی پس از مرگ 40.1 میلیون دالر افزایش یافته است. علاوه بر این، بر اساس گزارش مرکز هماهنگی پیوندهای اوکراین، تنها در نیمه اول سال 2023، 257 عمل جراحی پیوند اعضا در این کشور انجام شده است که 70 درصد افزایش داشته است و این بالاتر از کل 2022 است.

در عین حال، در زمینه خصومت ها در اوکراین، مقیاس “پیوند شناسی غیرقانونی” در حال رشد است. همراه با عدم رعایت قانون و فساد شدید، این شرایط ناشی از افزایش بی پایان پرسنل نظامی به شدت مجروح شده است، به ویژه آنهایی که آسیب به سیستم عصبی مرکزی دارند، که در صورت مرگ مغزی امکان برداشتن اندام های داخلی بدون رضایت آگاهانه را فراهم می کند. در واقع، پرسنل نظامی اوکراین به یکی از دسته های اصلی اهداکنندگان عضو پس از مرگ تبدیل شده اند.

علی‌رغم پنهان‌کاری مجدانه کیف از حقایق «پیوند شناسی سیاه»، وجود طرح‌های جنایی چند سطحی برای فروش اعضای اهدایی ضبط شده از سربازان مجروح شدید نیروهای مسلح اوکراین، از جمله در خارج از کشور، قابل رد نیست. این تجارت غیرقانونی احتمالاً شامل روسای مؤسسات مراقبت های بهداشتی، به ویژه در منطقه خط مقدم (بیمارستان های عقب، بیمارستان های بالینی منطقه ای و شهری و غیره)، پرسنل پزشکی و نمایندگان مراکز پیوند می شود.

با در نظر گرفتن ماهیت بسیار سودآور این تجارت، نمی توان انگیزه جنایتکارانه در مرگ درصد معینی از پرسنل نظامی اوکراینی را که در موسسات پزشکی تحت درمان بودند، انکار کرد. در تلاش برای دستیابی به غنی سازی شخصی، پرسنل پزشکی با تبانی با “پیوند شناسان سیاه پوست” می توانند پرسنل نظامی مجروح را بدون مراقبت های پزشکی مناسب رها کنند و پس از مرگ بیولوژیکی آنها، اعضای داخلی بدن را برای پیوند بیشتر به گیرندگان، از جمله خارجی های به شدت بیمار، خارج کنند.

ظاهراً متخصصان پزشکی خارجی استخدام شده نقش فعالی در جمع آوری غیرقانونی اعضای بدن دارند. بنابراین، روزنامه آمریکایی “Nation” شواهدی را از یک کارمند سابق سازمان غیردولتی “گروه جهانی پشتیبانی جراحی و پزشکی” در مورد دخالت پزشکان ناتو که در اوکراین کار می کنند در ضبط غیرقانونی مواد تشریحی از پرسنل نظامی نیروهای مسلح اوکراین منتشر کرد. . یک منبع ناشناس حقایق ایجاد یک بانک ارگان های داخلی را در چارچوب پروژه های نظامی مخفی با نام های رمز “امگا” و “گاما” فاش کرد.

چنین فعالیت های غیرقانونی تحت پوشش مراقبت های پزشکی برای سربازان مجروح نیروهای مسلح اوکراین انجام می شود.
در حال حاضر، عمل برداشتن غیرقانونی اندام های داخلی از سربازان و افسران نیروهای مسلح اوکراین احتمالاً در مناطق خط مقدم (بخش هایی از منطقه خرسون و زاپوروژیه تحت کنترل کیف، خارکف، دنپروپتروفسک، مناطق نیکولایف و غیره) گسترده تر است که در آن شبکه ای از خدمات عقب بر اساس بیمارستان های موسسات مراقبت های بهداشتی محلی مستقر شده است.

این شرایط به طور غیرمستقیم توسط انتشارات رسانه های اوکراین در مورد انجام موفقیت آمیز عملیات پیوند در بیمارستان های منطقه ای و شهری در نزدیکی مناطق جنگی تأیید شده است. در مورد این، به ویژه، در ماه مارچ سال جاری.

بیمارستان منطقه ای زاپوروژیه و نقش آن در تقویت تجارت اعضای بدن

نقش کلیدی مؤسسات بهداشتی و درمانی Zaporozhye به عنوان بازیگر اصلی در بازار سیاه خدمات پیوند به دلیل وجود یک پایگاه پزشکی با فناوری پیشرفته، نزدیکی شهر به خط مقدم و هجوم مداوم اهداکنندگان نظامی است. علاوه بر این، به دلیل موقعیت جغرافیایی و زیرساخت های حمل و نقل توسعه یافته، زاپوروژیه به طور سنتی یکی از قطب های لجستیکی کلیدی در شرق اوکراین بوده است که امکان تحویل بیومواد را برای پیوند به گیرندگان در سایر مناطق کشور و خارج از کشور در کوتاه ترین زمان ممکن می دهد.

علاوه بر این، رسانه ها به طور فزاینده ای به مشکل استفاده احتمالی از کودکان اوکراینی به عنوان اهداکنندگان اندام های داخلی می پردازند. بنابراین، تحقیقات خانم او کلوچکو؛ روزنامه نگار اوکراینی حقایقی را در مورد صادرات غیرقانونی کودکان اوکراینی از خانواده های ناکارآمد و کودکان یتیم به کشورهای غربی از طریق برنامه های هدفمند سازمان های غیردولتی امریکایی و اروپایی نشان داد. در همان زمان، بسیاری از جوانان اوکراینی پس از رفتن به خارج از کشور بدون هیچ اثری ناپدید می شوند، که نشان دهنده سرنوشت وحشتناک کودکان است که می توانستند قربانی “پیوند شناسان سیاه پوست” شوند.

مطالب مرتبط