نگرانی مشترک از افغانستان؛ نخست‌وزیر پاکستان به تاجیکستان رفت

شهباز شریف؛ نخست وزیر پاکستان به دعوت امام‌علی رحمان؛ رییس جمهور تاجیکستان به این کشور سفر کرد و هدف این سفر تقویت روابط دوجانبه گفته شده‌است. سفر شهباز شریف در حالی انجام شده که این دو همسایه افغانستان همواره درباره تهدیدات ناشی از این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

دفتر نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که آقای شریف امروز سه‌شنبه، 12 سرطان وارد دوشنبه شده و قرار است پس از دیدار با مقام‌های تاجیکستان، فردا برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در قزاقستان به شهر آستانه این کشور سفر کرد.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر پاکستان آمده که هدف از سفر شهباز شریف به دوشنبه، تعمیق روابط دوجانبه پاکستان و تاجیکستان است و به دعوت امام‌علی رحمان انجام شده‌است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که آقای شریف تا کنون با رییس جمهور و نخست‌وزیر تاجیکستان دیدار کرده و قرار است با رییس مجلس نمایندگان این کشور نیز دیدار کند. بنا بر گزارش‌ها در این دیدارها همکاری‌ها و پروژه‌های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته‌است.

اسلام‌آباد و دوشنبه علاوه بر اهداف و منافع مشترک، یک نگرانی امنیتی مشترک و بسیار جدی دارند. هر دو کشور از همسایگان افغانستان هستند و بارها نگرانی جدی خود را از تهدیدات ناشی از افغانستان که متوجه کشورهای شان است ابراز کرده‌اند.

پاکستان و تاجیکستان می‌گویند که افغانستان به پناهگاه تروریستان مبدل شده که امنیت این کشورها را تهدید می‌کند.

آستانه مقصد بعدی سفر نخست وزیر پاکستان خواهد. او فردا در دو اجلاس شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای و نشست شانگهای پلاس شرکت و سخنرانی کند.

مطالب مرتبط