طالبان یک مسجد شیعیان در کابل را بستند، امام جماعت را بازداشت کردند

منابع خبری از مهر و لاک کردن یک مسجد شیعیان در غرب کابل موسوم به مسجد ابوالفضل‌العباس توسط طالبان خبر داده و می‌گویند که این گروه این مسجد اهل تشیع را مهر و لاک کرده، امام جماعت و نماز‌گزاران آن را با خود برده است.

منابع خبری گزارش داده‌اند که وزارت عدلیه گروه طالبان، مسجد جامع «حضرت باب الحوائج ابوالفضل العباس علیه السلام» واقع در منطقه سناتوریم دارالامان کابل را از روز سه‌شنبه، ۱۲ سرطان به‌این‌سو مهر و لاک کرده و به کسی اجازه ادای نماز را نمی‌دهد.

منابع گفتند که امام جماعت مسجد، حجت الاسلام سید حبیب الله کاظمی و تعدادی از نمازگزاران و هیات امنا که در بیرون مسجد، نماز جماعت شامگاه را ادا می‌کردند از سوی افراد گروه طالبان بازداشت و اکنون در نظارت‌خانه وزارت عدلیه این گروه زندانی هستند.

پیش از این نیز طالبان قصد داشتند تا جایداد و ملکیت جامعه خاتم‌النبین را که از مهم‌ترین مکان‌ها و مراجع عملی اهل تشیع در افغانستان است تصاحب کنند؛ اما با ممانعت‌های گسترده‌ مردمی مواجه شدند.

این محدویت‌ها علیه اهل تشیع در حالی شدت گرفته که چندی پیش شورای علمای تشیع اعتراف کرد که در سه سال گذشته طالبان به هیچیک از خواسته‌های آنان توجه نکرده‌ و در برابر مشکلات آن‌ها بی‌توجه هستند.

این در حالی است که چند روز پیش، شیخ زکریا مشکور کابلی، از روحانیون اهل تشیع و عضو ارشد جبهه مقاومت ملی، در اجلاس ویانا بر فشارهای وارد شده از سوی طالبان بر شیعیان تاکید کرد و گفت که تنها راه تامین حقوق شیعیان انسجام آن‌ها بر محور گفتمان مذهبی و دوری از اختلافات است.

پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان محدودیت‌های علیه اهل تشیع در افغانستان به شدت ادامه دارد، علاوه بر اینکه، طالبان در دهه محرم سال گذشته، محدودیت‌های گسترده‌ای را بر عزاداری شیعیان ولایت‌های مختلف کشور وضع کردند و نیروهای این گروه در کابل و شماری از ولایت‌های، با عزاداران برخورد خشونت‌آمیز داشتند که در غزنی بر اثر تیراندازی نیروهای این گروه بر عزاداران در روز عاشورا، دست کم چهار نفر از جمله یک کودک ۱۲ ساله کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، طالبان فقه جعفری را از مراجع قضایی حذف و از تدریس این فقه در دانشگاه‌های بامیان، دایکندی و کابل جلوگیری کردند.

این در حالی است که در ۲۰ سال گذشته رهبران شعیه تا معاونت ریاست جمهوری مسئولیت داشتند و اتباع این مذهب بدون تبعیض در بخش‌های مختلف نظام کار می‌کردند؛ اما در رژیم گروه طالبان فقط لطیف نظری، معین وزارت اقتصاد است و به گفته‌ نزدیکان‌اش هیچ‌گونه صلاحیت اجرایی در این وزارت ندارد.

آقای نظری چندی پیش در منطقه قرغه در یک درگیری محافظین‌اش با سربازان پشتو زبان طالب، به نام قوم و مذهب از سوی این سربازان مورد فحش و اهانت قرار گرفت.

سازمان عفو بین الملل که در مورد محدودیت طالبان مستندی تهیه کرده بود از برخوردهای تبعیض آمیز این گروه با شیعیان و محدودیت‌های آنان علیه آزادی مذهبی نیز یاد کرده و قیمت‌هایی از آن‌‌ها را مستند ساخته بود‌.

مطالب مرتبط