حمایت پوتین از آغاز دوباره کارگروه تماس سازمان شانگهای – افغانستان

ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه از آغاز دوباره کارگروه تماس سازمان همکاری شانگهای – افغانستان حمایت کرد.

ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه در نشست شانگهای که برای دو روز چهارشنبه و پنج‌شنبه (۱۳ – ۱۴ سرطان) برگزار شد، اعلام کرده که از آغاز کارگروه تماس سازمان همکاری شانگهای – افغانستان حمایت می‌کند.

ولادیمیر پوتین گفت آغاز کارگروه تماس سازمان همکاری شانگهای – افغانستان، به عادی‌سازی بیشتر اوضاع در این کشور کمک خواهد کرد.

او در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در آستانه، پایتخت قزاقستان، افزود که سازمان همکاری شانگهای به طور سنتی درگیر مشکلات افغانستان بوده است.

نشست سران سازمان همکاری شانگهای از روز گذشته برای دو روز با شعار «تقویت گفت‌وگوهای چند جانبه – تلاش برای صلح و توسعه پایدار» آغاز شد.

سران و نمایندگان کشورهای روسیه، قزاقستان، هند، ایران، چین، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، بلاروس، مغولستان، آذربایجان، قطر، امارات متحده عربی، ترکیه و ترکمنستان در این نشست حضور دارند.

هرچند بعضی از این کشورها با طالبان روابط اقتصادی و دیپلوماتیک دارند، اما هیچ یک طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

پس از به قدرت رسیدن طالبان هم، هیچکس به نمایندگی از افغانستان در نشست‌های این سازمان همکاری شانگهای اجازه ورود نیافته است.

پوتین درباره مشکلاتی که سازمان همکاری شانگهای با آن درگیر افغانستان بوده توضیحی نداد، اما اعضای این سازمان در سه سال گذشته بارها از خطر نفوذ گروه‌های تروریستی از افغانستان به کشورهای آسیای میانه هشدار داده‌اند.

سازمان همکاری شانگهای در ماه حمل امسال از طالبان خواست به تعهدات خود در مبارزه با تروریسم به ویژه سرکوب گروه‌های تروریستی که اعضای این سازمان را تهدید می‌کنند، عمل کند. این سازمان «گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان» را تهدیدی برای امنیت اعضای خود خواند.

دبیران شورای امنیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۱۵ حمل، بیانیه‌ای را منتشر کردند که در آن تاکید شد حضور گروه‌های تروریستی بین‌المللی و سایر گروه‌های مستقر در افغانستان تهدیدی جدی برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.

طالبان پیوسته در واکنش به این نگرانی‌ها گفته‌اند که هیچ خطری از افغانستان کشورهای دیگر را تهدید نمی‌کند، اما برای حل چالش‌ها باید در نشست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حضور داشته باشند.

مطالب مرتبط