نخست‌وزیر پاکستان خواستار تعامل معنادار جهان با طالبان شد

شهباز شریف؛ نخست‌وزیر پاکستان در نشست سران سازمان همکاری شانگهای همزمان با ابراز نگرانی از تهدیدهای تروریستی ناشی از خاک افغانستان، از جامعه جهانی خواست با طالبان وارد تعامل معنادار شوند.

آقای شریف امروز پنج‌شنبه، ۴ جولای، در بیست‌وچهارمین نشست سازمان همکاری شانگهای در آستانه، پایتخت قزاقستان گفت که خطر تروریسم در افغانستان یک نگرانی جدی برای کشورهای عضو سازمان شانگهای است.

او افزوده که طالبان باید اقدام‌های جدی را روی دست گیرند تا اطمینان حاصل شود که خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر به منظور حملات تروریستی استفاده نمی‌شود.

نخست‌وزیر پاکستان در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که «کشتن مردم بی‌گناه یا استفاده از تروریزم» برای امتیازدهی سیاسی هیچ توجیهی ندارد. وی همزمان گفت که برای دستیابی به ثبات در افغانستان، جامعه جهانی باید با طالبان وارد تعامل معنادار شود.

پاکستان همواره اعلام کرده که تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان تحت کنترول طالبان پناهگاه امن دارند. کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نیز چندین بار از نفوذ گروه‌های تروریستی از افغانستان به آسیای میانه هشدار داده‌اند.

سران و نمایندگان کشورهای روسیه، قزاقستان، هند، ایران، چین، قرغیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبیکستان، بلاروس، مغولستان، آذربایجان، قطر، امارات متحده عربی، ترکیه و ترکمنستان در بیست‌وچهارمین نشست سران سازمان شانگهای حضور دارند.

هرچند بعضی از این کشورها با طالبان روابط اقتصادی و دیپلماتیک دارند، اما هیچ یک طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و پس از به قدرت رسیدن طالبان هم، هیچکس به نمایندگی از افغانستان در نشست‌های این سازمان همکاری شانگهای اجازه ورود نیافته است.

مطالب مرتبط