نبیل: اعمال طالبان تصویر نادرست از اسلام به جهان ارایه کرده

رحمت‌الله نبیل؛ رییس امنیت ملی در حکومت پیشین می‌گوید که رویکرد طالبان از تفسیر اسلام، نه تنها با اصول انسانی و اسلامی مغایرت دارد، بلکه تصویر نادرستی از اسلام به جهان ارایه می‌دهد.

آقای نبیل امروز شنبه، 16 سرطان در پیامی حاوی تبریکی به مسعود پزشکیان؛ رییس جمهور جدید ایران به این موضوع پرداخته و حکومت ایران و طالبان را به عنوان دو نظام با تفسیرهای متفاوت از اسلام مقایسه کرده‌است.

او افزوده‌است: «تفاوت میان جمهوری اسلامی ایران و نظام طالبان، نشان‌دهنده تفاوت تفسیرها و دیدگاه‌های آنان از اسلام است».

رییس پیشین امنیت ملی تاکید کرده که نظام جمهوری اسلامی در ایران شرکت در انتخابات را وجبیه دینی می‌پندارد و «به ارزش‌های انسانی و حقوق مدنی در یک چارچوب احترام می‌گذارد» و نیز به زنان حق کار و تحصیل و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی قائل است.

او در عین حال گفته که نظام طالبان با تفسیر بدوی از اسلام، قوانینی سخت‌گیرانه و محدودکننده را بر جامعه تحمیل می‌کند و حقوق اساسی بشری، حقوق زنان و حق انتخاب زعامت را نادیده می‌گیرد.

به باور نبیل، این رویکرد طالبان «نشان‌دهنده یک بام و دو هوا در تفسیر از اسلام است که همواره باعث سوءتفاهم و تفرقه میان مسلمانان می‌شود».

او نوشته‌است: «چنین رویکردی نه تنها با اصول انسانی و اسلامی مغایرت دارد، بلکه تصویر نادرستی از اسلام به جهان ارایه می‌دهد».

او تصریح کرده که «ایران با رویکردی متعادل و انسانی، الگویی موفق‌تر و قابل احترام‌تری از حکومت اسلامی» را به نمایش گذاشته است.

رحمت‌الله نبیل از کشورهای اسلامی خواسته که نگذارند طالبان با عملکردهای خود، چهره‌ای نادرست و بدنام از اسلام به جهان نشان دهند.

پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان این گروه محدویت‌های شدیدی بر تحصیل و کار زنان و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی تمام شهروندان وضع کرده‌اند. این گروه همچنین رای مردم را برای گزینش رهبری حکومت معتبر نمی‌داند و همه این موارد را حکم اسلام می‌خواند.

همزمان حکومت ایران نیز در زمینه نقض حقوق بشر و محدودیت‌ها علیه زنان مورد محکومیت بسیاری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *