جنگ غزه؛

حماس با طرح پیشنهادی آتش‌بس از سوی امریکا موافقت کرد

 خبرگزاری رویترز گزارش داده که گروه حماس با پیشنهاد امریکا مبنی بر مذاکره برای آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی و تبادله آن‌ها به فلسطینی‌ها و آتش‌بس شش هفته‌ای برای اجرای آن موافقت کرده‌است.

این گزارش که امروز شنبه، 16 سرطان منتشر شد، از قول مقام حماس که نخواسته نامش فاش شود می‌افزاید حماس از موضع قبلی خود مبنی بر لزوم پذیرش «آتش‌بس» دایمی از طرف اسرائیل پیش از مذاکره پیرامون آزادسازی گروگان‌ها عقب‌نشینی کرده و با آتش‌بس شش هفته‌ای در مرحله اول موافقت کرده است.

یک مقام فلسطینی نزدیک به تلاش‌های صلح نیز گفته است که پیشنهاد سه مرحله‌ای ارایه شده توسط امریکا می‌تواند در صورت پذیرش اسرائیل منجر به ایجاد چهارچوب توافقی برای پایان دادن به به جنگ ۹ ماهه در غزه شود.

بر بنیاد این طرح، در مدت ۴۲ روز آتش‌بس، سربازان اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه خارج خواهند شد و همزمان با مذاکره در مرحله دوم آتش‌بس، بی‌جاشدگان اجازه بازگشت به شمال غزه را خواهند یافت.

همزمان گزارش‌ها حاکی از آن است که شدت گرفتن تلاش‌های کشورهای میانجی برای رسیدن به توافق آتش‌بس در جنگ غزه که از روز جمعه آغاز شده بود، خوش‌بینی به حصول نتیجه را وارد مرحله جدیدی کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل نیز تأیید کرده است رییس موساد از جلسه مذاکره با میانجی‌ها در پایتخت قطر بازگشته است.

یک منبع در تیم مذاکره‌کننده اسرائیل به رویترز گفته است اکنون «شانس واقعی» برای دستیابی به توافق وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *