طالبان انتخاب «حکومت جدید ایران» را تبریک گفتند

وزارت خارجه طالبان در پیام کوتاهی بدون اشاره به روند انتخابات و نام‌بردن از رییس جمهور جدید ایران «انتخاب حکومت جدید» را در این کشور به «مردم و نظام جمهوری اسلامی» تبریک گفته است.

در این بیانیه کوتاه که ناوقت شنبه‌شب، 16 سرطان منتشر شد ابراز امیدواری شده که با روی کار آمدن حکومت جديد در ایران روابط میان «دو کشور همسایه و مسلمان» در زمینه‌های گوناگون بیشتر تقویت و گسترش یابد.

نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز اعلام شد که بر بنیاد آن مسعود پزشکیان؛ نامزد اصلاح‌طلب از سعید جلیلی؛ نامزد اصولگرای این انتخابات پیشی گرفت و نهمین رییس جمهور ایران شد.

طالبان که خود انتخابات را بر اساس تفسیر خود از اسلام مجاز نمی‌دانند و آن را نماد دموکراسی غربی می‌خوانند، در تبریکی گفتن به رییس جمهور ایران محتاطانه رفتار کرده‌اند.

پیشتر رهبران شماری از کشورهای منطقه و جهان به مسعود پزشکیان تبریک گفتند و ابراز امیدواری کردند که روابط با این کشور تقویت شود. امریکا و برخی کشورهای دیگر نیز صرف‌نظر از نتیجه این انتخابات اعلام کرد انتخابات در ایران چیزی را تغییر نمی‌دهد و استدلال کردند که مشارکت مردم در این انتخابات ناچیز بود و نیز سیاست کلی کشور توسط رییس جمهور نه بلکه توسط رهبر اداره می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *