فوری:‌

طالبان تندیس عبدالعلی مزاری در چهارراهی در غرب کابل را تخریب کردند

منابع در کابل به خبرگزاری افق می‌گویند که نیروهای طالبان شنبه‌شب، 16 سرطان تندیس عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی را در چهارراهی موسوم به «چهارراهی مزاری» در ساحه پل سوخته تخریب کردند. به گفته منابع، طالبان امروز تدابیر ویژه امنیتی نیز در غرب کابل گرفته‌اند تا از اعتراضات مردمی جلوگیری کنند.

منابع خبری از غرب کابل امروز یکشنبه، 17 سرطان به خبرگزاری افق گفتند که طالبان شب گذشته تندیس مزاری را در پل سوخته با کندن‌کاری و برمه تخریب کرده و نیز روی آن گچ پاشیدند.

این منابع گفتند چندصد تن از نیروهای طالبان امروز در ساحه پل سوخته و جاده منتهی به دشت برچی و همچنین در جاده چهارقلعه چهاردهی مستقر شده‌اند. نیروهای طالبان همچنین از عکاسی از تندیس تخریب شده عبدالعلی مزاری پل سوخته جلوگیری کرده‌اند.

طالبان هنوز به صورت رسمی درباره این اقدام چیزی نگفته‌اند.

این گروه در ماه عقرب ۱۴۰۰ در اقدام مشابهی مجسمه عبدالعلی مزاری در ولایت بامیان را تخریب کرد و به جای آن یک لوح سنگی قرآن را جاگزین کرد.

عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی بود که در دوره اول تسلط طالبان در نیمه دوم دهه هفتاد خورشیدی زندانی و سپس از سوی اعضای طالبان کشته شد. حکومت پیشین به رهبری اشرف‌ غنی به عبدالعلی مزاری لقب «شهید وحدت ملی» داده بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *