طالبان یک دیپلمات ارشد ایرانی اخراج می‌کنند

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این گروه قصد دارد علی موجانی؛ دیپلمات و مشاور نماینده ویژه ایران برای افغانستان را از افغانستان اخراج کنند.

این منابع امروز سه‌شنبه، 19 سرطان به رسانه‌ها گفتند که مقام‌های طالبان این دیپلومات ایرانی را «عنصر نامطلوب» خوانده‌اند که «پا را از حد خود فراتر گذاشته است».

منابع می‌گویند طالبان به او که پاسپورت دیپلماتیک دارد، چند ساعت فرصت داده که افغانستان را ترک کند.

گفته می‌شود که طالبان این دیپلمات ایرانی را در واکنش به اخراج یک دیپلومات خود که اخیرا از مشهد اخراج شد و حرکت‌های غیردیپلماتیک او، از افغانستان بیرون می‌کنند.

علی موجانی اخیرا گفت که اعضای طالبان به او اجازه ندادند نماز عید قربان را به امامت ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، در عیدگاه قندهار ادا کند.

علی موجانی گفته قبلا برای اشتراک در نماز عید به وزارت خارجه طالبان نامه رسمی فرستاده بود، اما وزارت خارجه طالبان «به آداب دیپلماتیک مباشرت» نکرده و به نامه رسمی برای اشتراک او در نماز عید پاسخ نداده است.

اودر شبکه اجتماعی اکس نوشته بود که طالبان بعد از یک‌ونیم ساعت انتظار او را از دروازه عیدگاه راه ندادند. علی موجانی در حساب کاربری خود در اکس نوشته بود که افراد طالبان به او گفتند که دفتر هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان اجازه ورود او به عیدگاه را نداده است.

پیش از این داکتر سلیم؛ دیپلومات طالبان در ۲۵ قوس ۱۴۰۲ یک عکاس ایرانی را در قنسولگری افغانستان در مشهد لت‌وکوب و شکنجه کرده بود. در پی این رویداد، ایران این دیپلمات طالبان را اخراج کرد. او به‌عنوان سکرتر اول جنرال‌قنسول افغانستان در مشهد کار می‌کرد.

کاظمی قمی؛ نماینده ایران در امور افغانستان اخیرا تایید کرد که این دیپلومات طالبان به دلیل لت‌وکوب یک عکاس زن ایرانی اخراج شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *