طالبان تنها در 3 حوزه کابل و تحت شرایط خاص برگزاری مراسم محرم را اجازه داده‌اند

کمیته مشترک طالبان و برخی عالمان شیعه روی برگزاری مراسم محرم تحت شرایط و محدودیت‌هایی توافق کرده‌اند. بر بنیاد یک نامه رسمی طالبان، شیعیان تنها در 3 حوزه عمدتاً شیعه‌نشین حق دارند که مراسم عزاداری برگزار کنند و در ساحاتی که باشندگان اهل تسنن در آن بیشتر باشند، باید برگزاری مراسم عزاداری پشت درهای بسته انجام شود.

در یک نامه که نسخه‌ای از آن امروز چهارشنبه، 20 سرطان به رسانه‌ها درز کرد آمده که کمیته‌ مشترک میان طالبان و عالمان دین شیعه برخی محدودیت‌ها برای چگونگی برگزاری مراسم عزاداری محرم توافق کرده‌اند.

بر بنیاد این نامه که صحت آن را دو تن از بزرگان اهل تشیع افغانستان نیز تایید کرده‌اند، طالبان بر برگزاری مراسم‌ دهه محرم محدودیت‌های بی‌پیشینه‌ای وضع کرده‌اند. در این نامه آمده است که شهروندان شیعه افغانستان حق ندارند که شهروندان سنی مذهب را به مراسم عزاداری دعوت کنند.

در این نامه هم‌چنین آمده است، در بخش‌هایی که بیشتر باشندگان آن سنی‌اند شیعیان‌ تنها در روزهای ۷ تا ۱۰ محرم حق عزاداری و برگزاری مراسم پشت درهای بسته را دارند.

طالبان بر نصب پرچم‌ها، نوحه خوانی‌ها و حضور دسته جمعی یا گروهی در مراسم عزاداری محدودیت و بر گفتگوی شهروندان شیعه کشور با رسانه‌ها ممنوعیت وضع کرده‌اند.

اما طالبان به گونه رسمی این نامه را تایید و یا رد نکرده‌اند.

در‌ نامه نگاشته شده است که مراسم عزاداری باید بر بنیاد قوانین و اصول وضع شده از سوی طالبان برگزار شود. مراسم تنها در تکیه خانه‌هایی که طالبان آن را مشخص و تایید کرده باشند برگزار شود و فهرست نوحه خوانان نیز باید تعیین و از سوی طالبان تایید شده باشد.

در نامه گفته شده که مراسم محرم باید مطابق با قوانین نافذه طالبان برگزار شود و  مراسم‌ عزاداری باید تنها در تکیه‌ خانه‌هایی برگزار شوند که طالبان و عالمان شیعه آن را مشخص کرده باشند.

بر بنیاد این نامه، افرادی که در مراسم‌ عزاداری نوحه‌خوانی می‌کنند، نام‌های‌شان باید با کمیته فرهنگی طالبان به اشتراک گذاشته شود.

طالبان گفته‌اند که با عالمان شیعه توافق کرده‌اند که به جز ۳ حوزه شهر کابل که بیشتر باشندگان آن اهل تشیع‌اند، در حوزه‌های دیگر این شهر مردم پشت درهای بسته عزاداری کنند. طالبان گفته‌اند که شیعیان در بخش‌های بیشتر سنی نشین کابل حق ندارند به گونه‌ دسته جمعی به تکیه خانه‌ها بروند.

طالبان به شیعیان بخش‌هایی که بیشتر باشندگان آن سنی‌ اند گفته‌اند که تنها در روزهای ۷ تا ۱۰ محرم می‌توانند به تکیه خانه‌ها بروند؛ اما در روزهای دیگر حق برگزاری هیچ مراسمی را ندارند.

در نامه آمده است: «در حوزه‌هایی که شمار اهل تشیع در آن کم است برگزاری مراسم عزاداری تنها باید در تکیه‌ خانه‌ها برگزار شود و مراسم علم برداری نیز باید تحت این شرایط برگزار شود. مردم (عزاداران) به گونه‌ دسته جمعی یا گر‌وهی به تکیه خانه‌ها نیایند، مردم (عزاداران) پس از ورورد به تکیه‌خانه دَرها را ببندند و مراسم را پشت درهای بسته برگزار کنند. در مراسم‌ تقریر، نوحه و دیگر موارد صوتی پخش نشود. در این مراسم مردم از تاریخ ۷ تا ۱۰ محرم می‌توانند حضور داشته باشند و در‌ روزهای دیگر اجازه برگزاری مراسم‌ دیگر در این تکیه خانه‌ها نیست.»

طالبان در این نامه مشخص نکرده‌اند که ۳ حوزه عمدتا شیعه نشین کابل کدام‌ها اند؛ اما برای باشندگان این بخش‌ها نیز محدودیت‌هایی وضع کرده‌اند.

به شمول این‌که پرچم‌ها تنها در تکیه خانه‌ها نصب شوند، در بلندگوها مرثیه و نوحه پخش نشود، خیرات یا نذرها تنها در تکیه خانه‌ها پخش شوند و شهروندان شیعه مذهب کشور حق گفتگو با رسانه‌ها را ندارند.

افزون بر این شیعیان حق ندارند اهل تسنن را به مراسم عزاداری دعوت کنند.

در نامه آمده است که در حوزهایی از شهر کابل که بیشتر باشندگان آن اهل تشیع‌اند، مراسم را می‌توانند با این اصول برگزار کنند:

– پرچم‌ها تنها در بخش‌هایی نصب شوند که به تکیه‌ خانه‌ها نزدیک باشند

– دروازه‌ها (برای ورودی مراسم عزاداری) به تکیه خانه‌ها نزدیک بر پا شوند و در خیابان‌ها بر پا نشوند

– در پرچم‌ها و پوسترها، نگاشتن شعارهای سیاسی، الفاظ نامناسب، تصویرها و اصطلاحات کشورهای دیگر منع است‌

– پخش بیانیه‌ها، مرثیه‌ها و موارد دیگر صوتی در بلندگوها منع است زیرا صدای بلند آن باعث آزار و اذیت دیگر شهروندان می‌شود

– محل پخش شربت‌ باید درون تکیه خانه‌ها باشد

– محل پخش خیرات (نذر) باید بیرون از محل برگزاری مراسم نباشد

– شهروندان اهل تسنن کشور به مراسم (عزاداری) نباید دعوت شوند

– (سینه زنی و خون ریختن) به هدف عزاداری منع است

در ماده دهم این نامه آمده است که برای پوشش خبری رسانه‌ها ترتیبات گرفته شده و اهل تشیع نمی‌توانند به گونه‌ی‌ خودسرانه با رسانه‌ها صحبت و گفتگو کنند.

هدف از این نامه نیز تامین امنیت برای بهتر برگزار شدن مراسم‌ خوانده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *