جا‌به‌جایی اعضای طالبان پاکستان در غزنی

در آستانه سفر اسحاق‌ دار؛ وزیر خارجه پاکستان به کابل، منابع خبری گزارش داده‌اند که طالبان اعضای تی‌تی‌پی را در غزنی جا‌به‌جا می‌کنند.

منابع خبری گزارش داده‌اند که در آستانه سفر اسحاق دار؛ وزیر خارجه پاکستان به کابل، اداره طالبان می‌خواهد طالبان پاکستانی را در اردوگاهی در غزنی جا‌به‌جا کند.

مهار شبه‌نظامیان پاکستانی خواست اصلی اسلام‌آباد از طالبان افغان است.

منابع از میان طالبان افغان و طالبان پاکستانی به افغانستان اینترنشنال تایید کردند که اعضای‌ تی‌تی‌پی در اردوگاهی در غزنی جابه‌جا می‌شوند.

به گفته منابع این اردوگاه «در واقع خانه‌هایی است که برای مهاجرانی ساخته شده‌ بود که از پاکستان اخراج می‌شوند.»

در همین حال، آن‌ها تاکید کردند که تحریک طالبان پاکستان از انتقال به این اردوگاه مطمئن نیستند و از احتمال حمله هوایی پاکستان در این اردوگاه نگرانی دارند.

به گفته منابع اگر فشارها برای انتقال طالبان پاکستانی شدت بگیرد احتمال دارد برخی از آنان به پاکستان برگردند.

این در حالی است که اسحاق دار قرار است به زودی به کابل سفر کند.

اخیرا پاکستان عملیات نظامی جدید موسوم به «عزم استحکام» را برای مبارزه با شورشیان از جمله تحریک طالبان پاکستانی آغاز کرده است.

طالبان تاکنون درباره اهداف سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل ابراز نظر نکرده، اما به گفته منابع، یکی از تحولات مهم در این زمینه ایجاد دو کمپ در ولایت غزنی برای اعضای تحریک طالبان پاکستان با هدف به حداقل رساندن فعالیت این گروه است.

تحریک طالبان پاکستان در سه سال گذشته مسئولیت حملات مرگباری در پاکستان را بر عهده گرفته است.

گفته می‌شود که آقای اسحاق دار در سفر خود به افغانستان و گفتگو با طالبان، قصد دارد این تهدیدات را کاهش داده و امنیت داخلی پاکستان را تقویت کند.

در نزدیک به سه سال گذشته هیچ وزیر خارجه پاکستان به افغانستان سفر نکرده است.

آخرین بار شاه محمود قریشی؛ وزیر خارجه حکومت عمران‌خان در ماه میزان ۱۴۰۰ از کابل دیدن کرد.

به تازگی عمران‌خان؛ نخست‌وزیر پیشین پاکستان از این مسئله انتقاد کرد و گفت که پاکستان بدون حمایت حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم موفق نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *