نبیل: پاکستان با تمامیت ارضی افغانستان مشکل دارد

رحمت‌الله نبیل؛ رییس عمومی امنیت ملی در حکومت پیشین می‌گوید که مشکل پاکستان در افغانستان با افراد، اقوام و رژیم‌ها نیست بلکه این کشور با جغرافیا و تمامیت ارضی افغانستان مشکل دارد.

آقای نبیل در یادداشتی که امروز پنج‌شنبه، 21 سرطان در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده گفته‌است که پاکستان از داوود خان؛‌ رییس جمهور سابق افغانستان گرفته تا سران حکومت «مجاهدین» مشکل شخصی نداشت بلکه سرزمین افغانستان مشکل اصلی اسلام‌آباد است.

او تاکید کرده که این مشکل حتا با خط دیورند هم حل نمی‌شود و پاکستان یک جنگ جغرافیایی را راه‌اندازی کرده‌است. او با اشاره به این اختلافات افزوده‌است: «هر گونه تغییری در این مرز و بوم، نه تنها تاریخ و فرهنگ مشترک ما را تهدید می‌کند، بلکه امنیت، سلامت و آرزو های نسل‌های آینده را نیز در خطر می‌اندازد».

رحمت‌الله نبیل تاکید کرده که سفر اخیر مقامات پاکستانی از جمله نخست‌وزیر این کشور به تاجیکستان و دیگر تحولات و کشمکش‌های منطقه‌ای زنگ خطری برای افغانستان باشد.

او تصریح کرده که اکنون زمان اتحاد و همدیگر پذیری افغان‌ها است؛ نه زمان «تفرقه و استفاده از دستاوردهای دیگران برای منافع کوتاه‌مدت و شخصی».

پس از تسلط طالبان بر افغانستان با حمایت پاکستان، مقامات پاکستانی همواره افغانستان را در نشست‌های داخلی و بین‌المللی «مرکز و پناهگاه تروریستان» معرفی کردند و چندین بار نیز نیروهای پاکستانی بر افغانستان عملیات نظامی انجام دادند. پاکستان می‌گوید که تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان پناهگاه دارد و حملاتی را علیه ارتش پاکستان سازمان‌دهی می‌کند؛ اما طالبان افغانستان این ادعاها را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *