سفیر عربستان به کابل برگشت

 فیصل بن طلق البقمی؛ سفیر عربستان سعودی برای کابل یک و نیم سال پس از خروج از افغانستان دوباره به این کشور برگشت و با امیرخان متقی؛ وزیر خارجه طالبان دیدار کرد.

بر بنیاد اعلام وزارت خارجه طالبان، این دیدار امروز پنج‌شنبه، 21 سرطان انجام شده و آقای متقی در آن ابراز امیدواری کرده که سطح ماموریت‌ دیپلماتیک بین دو کشور افزایش یابد.

در اعلامیه وزارت خارجه طالبان آمده که وزیر خارج این گروه، با تاکید بر مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی افغان‌ها با مردم عربستان سعودی، گفت که آن‌ها علاقه مند گسترش روابط با ریاض هستند.

سفیر عربستان سعودی برای افغانستان در این دیدار به روابط تاریخی و عمیق بین دو کشور اشاره کرد و گفت که به کمک‌های بشردوستانه با افغانستان و همچنین همکاری در زمینه‌های دیگر ادامه خواهند داد.

وزارت خارجه طالبان می‌گوید که فیصل البقمی از اقدامات طالبان در زمینه تأمین امنیت و مبارزه با مواد مخدر ستایش کرده است.

عربستان سعودی در ۱۳ دلو ۱۴۰۱ سفارتش را در کابل بست و گزارش شد که دیپلمات‌های عربستان کابل را به علت نگرانی از حملات تروریستی ترک کردند و در پاکستان جا‌به‌جا شدند.

اخیراً ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان، پس از دیدار با دیپلمات‌های عربستان سعودی در دوحه اعلام کرد که این کشور می‌خواهد سفارت خود را در کابل بازگشایی کند. او گفته بود که طالبان عربستان را کشور مهمی می‌داند که تأمین روابط با این کشور را «پر اهمیت» است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *