واشنگتن پست:

اسرائیل و حماس با طرح حکومت موقت در غزه «موافقت کردند»

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده که اسرائیل و حماس در مذاکرات غیر مستقیمی که این هفته با میانجی‌گری قطر، مصر و امریکا در دوحه از سرگرفته شده، با طرح «حکومت موقت» در نوار غزه موافقت کرده‌اند.

این طرح بخشی از مرحله دوم یک توافق احتمالی است که قرار است جنگ را به پایان برساند و اسرائیلی‌های گروگان را آزاد کند.

همزمان، یک سخنگوی امریکا نسبت به دستیابی به پیشرفت در مذاکرات غیر مستقیم اسرائیل و گروه افراطی ابراز خوش‌بینی محتاطانه کرد.

واشنگتن پست امروز پنج‌شنبه، 11 جولای به نقل از یک منبع آگاه در دولت جو بایدن نوشت اسرائیل و حماس موافقت کرده‌اند هیچ‌یک از آن‌ها حکومت موقت در غزه را در جریان مرحله دوم از توافق برعهده نداشته باشند.

طرح حکومت موقت در غزه در مرحله دوم توافق احتمالی تشکیل نیرویی شامل ۲ هزار و ۵۰۰ تن از فلسطینیان حامی تشکیلات خودگردان در غزه را پیشنهاد کرده که پس از آموزش آن‌ها از سوی مقامات نظامی آمریکایی، اداره امور امنیتی غزه به آن‌ها واگذار خواهد شد.

منبع امریکایی که واشنگتن‌پست با او گفتگو کرده، تصریح کرده که هویت حامیان تشکیلات خودگردان در غزه قبلاً توسط اسرائیل شناسایی و تأیید شده است. این منبع افزود کشورهای عربی میانه‌رو از این تشکیلات حمایت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، حماس به میانجی‌گران مصری و قطری گفته که «آماده است تا کنترل بر غزه را در چارچوب حل و فصل موقت سرنوشت این باریکه کنار بگذارد».

جان کربی؛ سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا روز گذشته گفت واشنگتن محتاطانه نسبت به مذاکرات جاری آتش‌بس غزه خوش‌بین است. او افزود که «مذاکرات در مسیر درستی پیش می‌رود» و «معتقدیم می‌توان شکاف‌هایی را که بین طرفین باقی‌مانده، کاهش داد».

از موافقت حماس و اسرائیل روی این طرح در حالی گزارش شده که اسرائیل روز گذشته دستور تخلیه کامل شهر غزه در جنوب نوار غزه را صادر کرد. ارتش اسرائیل با پرتاب اعلامیه‌های بر فراز شهر غزه از شهروندان فلسطینی خواست که ساحه را ترک کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *