ملا برادر: وابستگی تجاری افغانستان به کشورهای مشخص را خاتمه می‌دهیم

عبدالغنی برادر؛ معاون اقتصادی رییس‌الوزرای طالبان از افزایش روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی این گروه با کشورهای منطقه خبر داد و اعلام کرد با افزایش این روابط، وابستگی تجاری افغانستان به کشورهای مشخص خاتمه خواهد یافت.

آقای برادر که امروز پنج‌شنبه، 21 سرطان در نشستی به مناسب «روز ملی صادرات» در وزارت صنعت و تجارت این گروه در کابل صحبت می‌کرد، گفت که گسترش روابط با منطقه، از وابستگی تجاری به کشورهای مشخص جلوگیری می‌کند.

او هرچند از کشور خاصی نام نبرد اما ظاهراً اشاره او به پاکستان بود که صادرات افغانستان متکی به آن بوده و مرز میان دو کشور نیز هرازگاهی به دلیل درگیری‌های مرزی بسته می‌شود.

عبدالغنی برادر از تاجران افغانستان خواست که «حیثیت» کشور را در نظر بگیرند و از صدور کالاهای غیرمعیاری خودداری کنند. به گفته او، حکومت این گروه برای معیاری‌سازی صادرات و واردات در تمام بنادر کشور «اسکنرهای» معیاری نصب می‌کند.

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای طالبان با اشاره به روند صادرات گفت: «در حال حاضر از ۱۳ ولایت کشور به کشورهای جهان صادرات انجام می‌شود. در این ولایات دفاتری برای تسهیل و تسریع فرایند صادرات ایجاد شده است».

او همچنین از تاجران خواست که از صدور اقلام خام به بیرون از کشور خودداری کنند و افزود که با پروسس مواد خام در داخل کشور، زمینه فعالیت کارخانه‌های جدید فراهم می‌شود.

عبدالغنی برادر از نهادهای امنیتی و قضایی طالبان خواست که قاچاق‌چیان مواد خام را «سخت مجازات» کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *