موضوعات داغ

نماینده پارلمان ایران:

معتقد به همکاری با طالبان هستیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت‌وگوی این کشور با طالبان را در راستای حفظ ثبات در افغانستان و مقابله با توطئه با داعش عنوان کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نمانیده مجلس ایران

به گزارش افق به نقل از ایلنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز دوشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که مذاکره به معنای به رسمیت شناختن و دوست شدن نیست ولی ممکن است به رفع اختلاف منتهی شود. با این حال او افزود که اختلافات و تنش‌های جدی ایران با طالبان به دلایل تاریخی از بین رفته است.

او با بیان این‌که در حال حاضر طالبان به یک قدرت در افغانستان تبدیل شده تاکید کرد، در شرایطی که موجودیت داعش با حمایت امریکا در افغانستان در حال شکل‌گیری است، ایران معتقد به همکاری با طالبان است.

آقای فلاحت‌پیشه هدف از گفت‌وگوی ایران با طالبان را در راستای حفظ ثبات در افغانستان و مقابله با توطئه بانیان داعش در این کشور عنوان کرد و خاطر نشان کرد که این مذاکره در هماهنگی کامل با دولت افغانستان صورت گرفته چرا که برای مقابله با تهدیدهای خارج از منطقه معتقدیم باید به افغانستان نزدیک شویم.

وزارت خارجه ایران دو هفته پیش اعلام کرد که هیاتی از طالبان افغانستان در تهران مذاکراتی را با عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه انجام داده‌اند. پیشتر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از انجام گفت‌وگو با مقام‌های طالبان در افغانستان خبر داده بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در جریان سفر هفته گذشته خود به هند تاکید کرد که طالبان باید در آینده افغانستان نقش داشته باشند. اظهاراتی که با انتقاد مقام‌های رسمی دولت افغانستان مواجه شد.

ایران در افغانستان متهم به حمایت از طالبان است. طالبان و ایران نیز پذیرفته اند که دو طرف با هم در ارتباط هستند. طالبان در ولایات غربی کشور عمدتا از سوی ایران حمایت های نظامی و مالی می‌شوند.

ایران برای تضیف حضور نیروهای خارجی در افغانستان با حمایت از طالبان تلاش دارد تا طالبان را قدرتمند و وانمود کند که این کشورها در افغانستان شکست خورده اند.

هرجند نیروهای امریکایی در افغانستان نیز متهم به حمایت از برخی گروه های تروریستی هستند اما هیج منبعی رسمی در این زمینه اسناد و شواهدی که دال بر این قضیه باشد را منتشر نکرده است.

ایران اما خود تایید کرده است که با گروه تروریستی طالبان در ارتباط است. چندی قبل نیز یک فرمانده طالبان در غرب کشور که به روند صلح پیوسته به خبرنگار افق گفته بود که ایران از آن‌ها برای جنگ با دولت افغانستان و نیروهای خارجی در افغانستان حمایت می کرده است.

مطالب مرتبط