پمپئو از رهبران ایران خواست از فرصت مذاکره استفاده کنند

مایک پمپئو؛ وزیر خارجه امریکا در تازه‌ترین اظهارات خود در مورد ایران با اشاره به پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران گفت که امیدوار است رهبران ایران به‌ویژه آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهبر مذهبی آن کشور از این فرصت استفاده کنند.

وزیر خارجه امریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی “ای‌دبلیوتی‌ان” که متن آن روز جمعه، ۱۹ جولای منتشر شد با درست‌خواندن تصمیم دونالد ترامپ در خروج از توافقنامه‌ هسته‌ای به‌دلیل جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای اتمی، ایران را «بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان» خواند و گفت که ایران باید همانند یک کشور عادی رفتار کند.

وی افزود: «امیدوارم رهبران ایران، به‌ویژه شخص خامنه‌ای از این فرصت استفاده کرده و آن را به شکل دیپلماتیک حل کنند.»

پمپئو همچنن گفت: «صحبت از موارد نقض حقوق بشر است. امروز چندین تن از شهروندان امریکا در ایران زندانی هستند و این کاملا غیرقابل قبول است.»

او در ادامه گفت: «ما شاهد ارتکاب اقدامات تروریستی توسط ایران در سراسر خاورمیانه و حتی عملیات ترور افراد در اروپا بوده‌ایم، همه این‌ها نشانه‌های رژیمی است که در مسیر نادرستی پیش می‌رود، ما می‌کوشیم تا آن‌ها را به راه درست بازگردانیم.»

این در حالی است که قرار محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران در نیویارک با سناتور رند پال دیدار کند.

دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا، روز جمعه (۱۹ جولای) در جمع خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت: «رند پال یکی از دوستان من است. رند از من پرسید آیا می‌تواند در این زمینه دخالت کند یا خیر، پاسخم مثبت است و اگر سناتورهای دیگر هم از من بخواهند در زمینه وارد شوند، بسته به این‌که آن‌ها چه کسانی باشند احتمالا می‌گویم بله.»

او در ادامه گفت که «من افراد زیادی را در این زمینه به‌کار گرفته‌ام و مساله ایران سرانجام خوبی خواهد داشت».

پیشتر وزیر خارجه ایران گفته‌بود که ایران پیشنهاد اتمی قابل ملاحظه‌ای آماده کرده‌است که حاضر است در برابر لغو تحریم‌های امریکا، آن را اجرا کند.

این در حالی است که تنش‌ میان امریکا و ایران در دو ماه اخیر به‌شدت افزایش یافته‌است.

دولت امریکا در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته‌است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم و سایر اقدامات تنش‌برانگیز دست بردارد.

مطالب مرتبط