پایان تعطیلات زمستانی طالبان؛ فرماندهان به جبهه فراخوانده شده‌اند

شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی به نقل از سه رهبر طالبان گفته است که بسیاری از فرماندهان گروه طالبان از رخصتی‌های زمستانی به میدان جنگ فراخوانده شده‌اند.این شبکه در گزارشی که روز جمعه، ۱۷ دلو منتشر کرده، نوشته است که رویکرد سیاسی خارجی رییس جمهور جدید امریکا و عمل نکردن به توافق‌نامه صلح، طالبان را وادار کرده تا به میدان‌های جنگ برگردند.

یک فرمانده گروه طالبان در ولایت هلمند در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی گفته‌است که بسیاری از والی‌ها و فرماندهان محلی این گروه برای شرکت در جلسات و گفتگوهای ویژه در باره برنامه‌های آینده از رخصتی‌های زمستانی فراخوانده شده‌اند.

این فرمانده طالبان افزوده‌است: «چندین مسأله وجود دارد که باید رهبران در جلسات، آن‌ها را حل کنند؛ از جمله بن‌بست در گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان و تردید در مورد آینده، با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن.»

این در حالی است که کنگره امریکا طی گزارشی درباره فروپاشی دولت و شروع جنگ داخلی هشدار داده و خواستار عقب‌افتادن برنامه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شده‌است.

این گزارش که از سوی یک گروه فراجناحی تدوین شده، تاکید کرده‌است که خارج‌کردن تمام نیروهای امریکایی از افغانستان در شرایط کنونی باعث بی‌ثبات‌شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده خواهد شد.

بر اساس توافق‌نامه دوحه، این نیروها باید تا پایان ماه می سال جاری میلادی، افغانستان را ترک کنند. اما طالبان پیش از این هم هشدار داده‌ بود که در صورت عملی نشدن توافق‌نامه صلح امریکا و گروه طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه امضا شد، این گروه حملات خود بر نیروهای خارجی را از سر می‌گیرند.

مطالب مرتبط