سیما سمر:

جنایت‌کاران جنگی در افغانستان باید از مردم عذرخواهی کنند

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که صلح قطع جنگ نیست، اما برای مذاکرات صلح ضرورت است که آتش بس صورت بگیرد.

سیما سمر، رییس کمیسیون، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که مردم از چگونگی این صلح نگران اند و ترس آمدن دوباره حکومت طالبانی را دارند که در آن آزادی‌های مردم سلب می‌شد، در صلح باید کرامت انسانی حفظ شود.
بانو سمر از کسانی که جنایت جنگی انجام داده‌اند خواست که از مردم معذرت بخواهند. او افزود: «نیروی اصلی آوردن صلح مردم افغانستان است و یکی از شاخصه‌های آوردن صلح رعایت قواعد حقوق بشری است، بنا بر این کسانی که جنایات جنگی انجام داده اند باید از مردم معذرت بخواهند.»
رییس کمیسیون حقوق بشر از حکومت خواست که در پهلوی تلاش برای صلح برای پایداری صلح کار کند.
او افزود که حکومت باید در راستای حکومت‌داری خوب و ارایه خدمات اجتماعی بدون تبعیض، دسترسی مردم به عدالت، کاهش فقر، ایجاد اعتماد بین مردم و حکومت و اشتراک زنان در همه عرصه‌ها کار کند تا پایداری صلح و آرامش را تضمین کرده باشد.
در همین حال تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح شدت گرفته است و در حال حاضر، مشاور امنیت ملی کشور به عربستان رفته تا در مورد روند صلح افغانستان رایزنی کند، از سویی هم زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان پس از هند به چین رفت تا با مقام‌های این کشور در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کند.
محمد عمر داوودزی، مشاور رییس جمهور در امور اجماع منطقوی برای صلح، نیز هفته گذشته به پاکستان رفت و با وزیر خارجه این کشور در مورد کشاندن طالبان به میز مذاکره گفت‌وگو کرد اما طالبان هنوز حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان نشده اند.
با این حال، چگونگی صلح و وارد کردن طالبان به صحنه سیاسی کشور، همواره نگرانی‌هایی را درپی داشته است اما مقام‌های حکومتی گفته اند که صلح با از دست دادن دستاوردهای فعلی، امکان پذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط