روزنامه پاکستانی: طالبان در مذاکرات صلح منافع پاکستان را می‌خواهند

چند روز پس از خواست طالبان مبنی بر منحل شدن ساختار نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند، طالبان علاوه بر منافع این گروه در مذاکرات صلح، منافع پاکستان را نیز در نظر دارند.

روزنامه پاکستانی تودی در مورد نشست اخیر نمایندگان امریکا و طالبان نوشته است، نگرانی‌های پاکستان نیز در آجندای نشست قطر شامل شده بود.

این روزنامه افزوده است که طالبان علاوه برمنافع خود در مذاکرات صلح منافع پاکستان را نیز در نظر دارند.

از سوی‌هم جنرال قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان روز گذشته در دیدار با فرماندهان قول اردو‌های ارتش این کشور روی پروسه صلح افغانستان صحبت کرده و گفته است که دسیسه‌های دشمنان علیه پاکستان در حال ناکام شدن است. این نظامی پاکستانی به صورت مشخص از دشمنان پاکستان نام نبرده است.

این روزنامه پاکستانی درحالی از در نظر داشتن منافع پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان خبر داده است که چند روز پیش شیر محمد استانکزی رییس پیشین دفتر سیاسی طالبان گفته بود پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح باید ساختار اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی افغانستان که به دست امریکا ساخته شده، منحل شوند.

مقام‌های افغان در واکنش به این خواست طالبان گفته‌اند، انحلال ساختار نیروهای امنیتی و دفاعی خواست طالبان نه بل خواست پاکستان است.

رییس جمهورغنی در واکنش به اظهارات این عضو ارشد طالبان گفته که به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد به بهانه صلح به نیروهای امنیتی و دفاعی صدمه بزنند.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور روز گذشته در نشستی با مدیران رسانه‌ها گفت پاکستان خواستار نظام ضعیف در افغانستان است.

پاکستان همواره از سوی مقام‌های افغان به حمایت و تجهیز طالبان در افغانستان متهم است. ادعای که اسلام‌آباد آن را رد می‌کند.

 

مطالب مرتبط