اتمر: با پایان دوره کاری حکومت در اول جوزا دولت موقت تشکیل شود

محمدحنیف اتمر؛ مشارو پیشین امنیت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که دوره کاری حکومت وحدت ملی در ماه جوزای سال جاری پایان می‌یابد و پس از آن باید طبق قانون اساسی، «حکومت موقت» تشکیل شود.

آقای اتمر که امروز (دوشنبه ۵ حمل) در مراسم بزرگ‌داشت از سالگرد درگذشت مارشال قسیم فهیم؛ معاون پیشین ریاست جمهوری، در ولایت بلخ سخن می‌گفت، حکومت را به تلاش برای در اختیار گرفتن انتخابات متهم کرد و افزود که رهبری حکومت، اراده‌ای برای برگزاری انتخابات ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری که ابتدا قرار بود به تاریخ ۳۱ حمل سال جاری برگزار شود، یک‌بار به ۲۹ سرطان و بار دیگر به ششم میزان به تعویق افتاد. اکنون آقای اتمر می‌گوید که تعویق دوباره زمان برگزاری انتخابات، عدم اراده‌ حکومت به برگزاری این روند را نشان می‌دهد و احتمال دارد بازهم به تعویق بیافتد.

او همچنین می‌گوید که صلح و انتخابات مکمل یکدیگر اند؛ اما رهبری حکومت برای حفظ منافع گروهی خود تلاش می‌کند تا برای صلح نیز مانع ایجاد کند. او با اشاره به بیش از ۱۴۰ هزار کشته و زخمی در پنج سال اخیر، بر پایان‌دادن به جنگ تاکید کرد؛ اما افزود که دولت نه‌تنها از این روند حمایت نمی‌کند؛ بلکه تلاش‌های امریکا در این راستا را نیز تخریب می‌کند.

این سخنان آقای اتمر ظاهراً در واکنش به اظهارات حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی رییس جمهوری در واشنگتن صورت می‌گیرد که طی آن، او زلمی خلیل‌زاد؛ نماینده امریکا در روند صلح افغانستان را به مشروعیت‌زدایی از حکومت افغانستان، مشروعیت‌بخشیدن به طالبان، ایجاد حکومت موقت و قرارگرفتن خودش در رأس آن متهم کرده بود؛ اظهاراتی که با واکنش‌ تند مقام‌های امریکایی روبه‌رو شد.

حنیف اتمر یکی از اشتراک‌کنندگان در نشست مسکو بود که در ماه دلو سال گذشته برگزار شد. او نشست رو در رو میان نمایندگان طالبان و شخصیت‌های سیاسی را در روند صلح تاثیرگذار خوانده بود. قرار است نشستی مشابه میان نمایندگان طالبان و احزاب و چهره‌های سیاسی افغانستان در ماه اپریل سال جاری میلادی در دوحه؛ پایتخت قطر برگزار شود؛ اما آقای اتمر می‌گوید که در نشست‌های بین‌الافغانی آنان را همراهی نمی‌کند و نماینده خود را نمی‌فرستد.

حنیف اتمر در همایش امروز در بلخ همچنین برخورد حکومت نسبت به تعیین فرمانده پولیس جدید بلخ که در ماه حوت صورت گرفته بود را «لشکرکشی» در برابر مردم و استفاده غیر مجاز از زور خواند و خواهان تطبیق توافقات حکومت با عطامحمد نور؛ والی پیشین بلخ شد. آقای نور در کارزارهای انتخاباتی، از هم‌پیمانان انتخاباتی آقای اتمر است.

مطالب مرتبط