گفتگوهای صلح افغانستان محور بحث نماینده اتحادیه اروپا با مقام های ایرانی

رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان، در تهران با مقامات وزارت امور خارجه ایران درباره صلح افغانستان گفتگو کرد.

فرستاده دستگاه سیاست خارجی و اتحادیه اروپا در مورد ابعاد مختلف تحولات افغانستان با عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفتگو کرد. این گفتگوها روز چهارشنبه ۲۷ حمل در وزارت امور خارجه در تهران صورت گرفت.

به گفته خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، مقامات ایرانی در این دیدار با بیان اینکه صلح مطالبه عمومی همه مردم افغانستان است تاکید کردند که در گفتگوهای صلح بر «اهمیت حفظ دستاوردهای مردم افغانستان در هجده سال گذشته» تمرکز شود.

به نقل از خبرگزاری های رسمی ایران، نماینده فدریکا موگرینی در امور افغانستان نیز اعلام کرد که هم سویی فراوانی بین مواضع و دیدگاه های اتحادیه اروپا با مقامات ایرانی درخصوص برقراری صلح در افغانستان وجود دارد و اتحادیه اروپا آماده است تا برای دستیابی و حفظ صلح در افغانستان با ایران همکاری کند.

نماینده اتحادیه اروپا در حالی به تهران سفر کرده که ایران متهم به حمایت از طالبان در افغانستان است. بارها اسناد و شواهدی به رسانه رسیده است که نشان میدهد ایران طالبان را در برابر ارتش افغانستان حمایت همه جانبه کرده است.

پیش از این نمایندگان گروه تروریستی طالبان بارها به تهران رفتند و با مقام های بلند پایه ایرانی دیدار کرده اند.

مطالب مرتبط