صدها اثر باستانی به موزیم ملی سپرده شد

مسوولان موزیم ملی کشور می‌گویند که بیش از ۵۰۰ اثر باستانی که در فرودگاه‌های کشور از نزد قاچاق‌بران ضبط شده بود، امروز به این موزیم تحویل داده شده‌است.

فهیم رحیمی؛ رییس موزیم ملی امروز پنج‌شنبه، ۷ عقرب در یک نشست خبری گفت که شمار این آثار به ۵۰۹ قلم می‌رسد که شامل سکه، انگشتر و ظروف تاریخی است.

او افزود که بخش دیگر این آثار شامل ۱۹ اثر از دوره غزنویان و دو اثر از دوران بودائیان است که توسط ریاست امنیت ملی کشف و ضبط شده بود.

به گفته آقای رحیمی، در میان آثاری که امروز به این موزیم سپرده شده، یک مجسمه پیکره بودا نیز شامل است که قدامت آن به قرن سوم و چهارم میلادی بر می‌گردد و در این اواخر به کشور هانگ کانگ قاچاق شده بود. هانگ کانگ این مجسمه را در ماه گذشته به افغانستان تحویل داده بود.

از طرف دیگر، محمد رسول باوری؛ معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست گفت که این اثر یک مجسمه سنگی بودا در حالت خوابیده است که مربوط به دوره بودائیان است و اخیراً از سوی یک باستان‌شناس چینی در شهرهانگ کانگ به افغانستان تحویل داده شده‌است.

به گفته او در ۱۸ سال اخیر هرچند هزاران اثر تاریخی غارت شده به کشور بازگردانده شده؛ اما ده‌ها هزار اثر دیگر در کشورهای مختلف نگه‌داری می‌شوند.

آقای باوری افزود که ۷۰ هزار اثر باستانی و تاریخی ضبط شده در موزیم ملی در زمان جنگ‌های داخلی به خارج انتقال یافته که تنها بخشی اندک از این آثار به کشور بازگردانده شده‌است.

او از کشورهای مختلف که اثرهای باستانی و تاریخی افغانستان را نگه‌داری می‌کنند خواست که این آثار را به کشور بازگردانند. به گفته او کشورهای امریکا، جاپان، سویس  و چین تا کنون صدها اثر غارت شده افغانستان را بازگردانده‌اند.

معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ در عین حال از ادامه معضل قاچاق آثار باستانی ابراز نگرانی کرد. او گفت که هم اکنون در ساحات تحت نفوذ مخالفان مسلح، کندن کاری مناطق باستانی و تاریخی جریان دارد و آثار باستانی قاچاق می‌شود.

مطالب مرتبط