فضاپیمای چینی در مدار مریخ قرار گرفت

یک روز بعد از قرار گرفتن فضاپیمای امارات متحده عربی در مدار مریخ، فضاپیمای روباتیک «تیان‌ون-۱» چین نیز بعد از شش‌ونیم ماه پرتاب توسط موشک« Long March 5»، در مدار سیاره سرخ قرار گرفت.خبرگزاری شینهوا به نقل از ژانگ رونگکیائو طراح ارشد ماموریت اکتشافی چین در مریخ گفته است که فضاپیمای «تیان‌ون-۱» وارد مدار مریخ شده است.

طراح ارشد ماموریت اکتشافی چین در مریخ افزوده است که  این اولین بار است که فضا پیمای چینی به دور یک سیاره فرازمینی وارد می شود.

فضاپیمای متشکل از یک مدارگرد و یک مریخ نورد سرعتش به قدری آهسته شد تا بتواند در جو مریخ قرار گیرد و وارد مدار بیضی شکل اطراف سیاره سرخ شود که نزدیکترین فاصله آن از سطح مریخ حدود ۴۰۰ کیلومتر است.

نزدیک ۱۰ روز زمان می برد تا این فضاپیما یک دور کامل دور این سیاره بزند.

تیان ون-۱ از طریق موشک Long March-۵ (بزرگترین پرتابگر ماهواره چین) از سایت فضایی ونچانگ در ساحل جزیره هاینان در جنوب چین در تاریخ ۲۳ جنوری ۲۰۲۰  پرتاب شد.

تیانوان -۱ طی ۲۰۲ روز برای رسیدن به مریخ ۴۷۵ میلیون کیلومتر را پیموده و در حال حاضر در فاصله ۱۹۲ میلیون کیلومتر از زمین قرار دارد.

نخستین  تصویر خود را از مریخ، در حین رسیدن به مدار این سیاره ثبت و ارسال کرده است. سازمان ملی فضایی چین این تصویر را که توسط دوربین قدرتمند و با وضوح بالا تعبیه شده بر روی این فضا پیما گرفته شد، منتشر کرده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *