میلیاردر انگلیسی امروز به فضا می‌رود

ریچارد برانسون؛ میلیاردر انگلیسی و بنیانگذار شرکت فضایی ویرجین گالکتیک امروز در قالب اولین پرواز فضایی سرنشین‌دار تجاری به فضا خواهد رفت.او قرار است امروز (یکشنبه، ۲۰ سرطان) با فضانورد ساخت شرکت خودش، ویرجین گالاکتیک، به همراه پنج فرد دیگر از کارمندان فضایی این شرکت به فضا بروند.

او قصد دارد از سال آینده برای این پرواز استثنایی بلیت بفروشد و می‌گوید قبل از آن می‌خواهد خودش آن را تجربه و ارزیابی کند.

راکت هواپیمابر آقای برانسون ساعت یک بعد از ظهر به وقت گرینویچ برای سفری ۹۰ دقیقه‌ای در آسمان نیومکسیکو در امریکا پرتاب خواهد شد.

ریچارد برانسون ۷۱ ساله برای رسیدن به این نقطه راه درازی را پیموده است. او اولین بار در سال ۲۰۰۴ قصدش را برای ساخت یک هواپیمای فضایی اعلام کرد. در آن زمان برنامه‌اش این بود که از سال ۲۰۰۷ برای سفر به لبه فضا بلیت بفروشد..

اما مشکلات فنی از جمله یک سانحه مرگبار در سال ۲۰۱۴ این پروژه فضایی را به یکی از دشوارترین ماموریت‌های این میلیاردر ماجراجو تبدیل کرد.

ریچارد برانسون به بی‌بی‌سی گفته است: «سفر به فضا رویایی کودکی من است و امیدوارم بتوانم این امکان را برای صدها هزار نفر فراهم کنم که در صد سال آینده به فضا بروند.»

فضاپیمای یونیتی سوار بر یک هوانورد بسیار بزرگتر است که آن را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری بالا می‌برد و رها می‌کند.

بعد از آن موتور راکتی که در پشت یونیتی نصب شده فعال می‌شود و آن را به سوی فضا پرتاب می‌کند.

این موتور به مدت ۶۰ ثانیه فعال خواهد بود و بعد از آن ریچارد برانسون و سه خدمه دیگر فضانورد در عقب و دو خلبان در جلو، شاهد چشم‌اندازی فوق‌العاده از مرز فضا و سیاره زمین خواهند بود.

حداکثر ارتفاع پرواز یونیتی حدود ۹۰ کیلومتر است و در نقطه اوج پرواز مسافران به مدت چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و با رها شدن در فضای کابین از پنجره‌ها نمای بیرون را تماشا می‌کنند.

اگر سفر فضایی آقای برانسون با موفقیت انجام شود او توانسته در صنعت فضانوردی توریستی از رقیب خود جف بزوس؛ موسس آمازون پیشی بگیرد.

جف بزوس، میلیاردر امریکایی اعلام کرد که روز ۲۰ جولای ( ۲۹ سرطان) با فضاپیمای ساخت شرکت فضایی خود، بلو اوریجین، به فضا می‌رود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *