اشرف‌غنی: با هجوم تروریزم بین‌المللی مواجه هستیم

اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری می‌گوید افغانستان با هجوم تروریزم بین‌المللی مواجه است.او این مطلب را امروز (دوشنبه، ۴ اسد) در جلسه آمادگی بورد مشترک نظارت و انسجام (JCMB) بیان کرده‌است.

او گفته است: «ماحول تغییر کرده است، با هجوم تروریزم بین المللی مواجه هستیم، اما مردم اطمینان داشته باشند که جمهوریت حفظ می شود و جامعه جهانی در کنار افغانستان ایستاده اند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بیست‌و‌هشتمین گزارش تیم تحلیل و نظارت کمیته تحریم‌های شورای امنیت ساز‌مان ملل، بار دیگر تداوم روابط طالبان با گروه‌های تروریستی بین‌المللی به‌شمول القاعده را تأیید کرده است.

وزارت خارجه با استناد به گزارش شورای امنیت سازمان ملل گفته است که شبکه القاعده دست کم در ۱۵ ولایت شرقی، جنوبی و جنوب‌ شرقی افغانستان تحت حفاظت طالبان حضور دارد. همچنین القاعده شبه قاره هند در ساحات تحت تسلط طالبان در قندهار، هلمند و نیمروز فعالیت دارد.

گزارش شورای امنیت سازمان ملل می‌افزاید که طالبان در حملات اخیر شان در شمال افغانستان، اعضای گروه‌های تروریستی آسیای مرکزی از جمله گروه جهاد اسلامی را نیز با خود همراه ساخته‌اند.

طبق این گزارش، جنبش اسلامی ترکستان شرقی که با القاعده همسویی دارد و علیه دولت چین می‌رزمد نیز در بدخشان حضور و فعالیت دارند.

وزارت خارجه گفته است که دولت افغانستان همواره بر عدم قطع روابط طالبان با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرده است.

این وزارت گفته است که فعالیت گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی در تبانی با طالبان، تهدیدی جدی برای منطقه و جهان است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش از این هم گفته بود که هیچ نشانه‌ای از قطع رابطه طالبان با القاعده دیده نمی‌شود، بلکه این رابطه اکنون از طریق نسل دوم، تقویت و عمیق‌تر شده است. طالبان اما همواره این گزارش‌ها را رد کرده‌اند.

قطع ارتباط طالبان با القاعده یکی از بندهای اساسی توافق‌نامه دوحه است که سال گذشته میان طالبان و امریکا امضا شد.

براساس این توافق‌نامه، امریکا نیروهایش و سایر نیروهای خارجی را از افغانستان خارج کرد.

نیروهای خارجی ۲۰ سال قبل به رهبری امریکا پس از حمله به برج‌های تجارت جهانی در نیویارک که القاعده متهم به انجام این حمله بود، به هدف نابودی این شبکه به افغانستان حمله کردند. در آن زمان اسامه بن لادن؛ بنیان‌گذار القاعده در افغانستان در نزد طالبان بود.

با حمله امریکا به افغانستان، رژیم طالبان فروپاشید و نظام کنونی روی کار آمد.

اکنون پس از ۲۰ سال، امریکا می‌گوید به اهدافش در افغانستان دست یافته و زمان ترک این کشور است.

در همین حال با خروج نیروهای خارجی، طالبان با تشدید حملات شان ولسوالی‌های زیادی را تصرف کرده‌اند.

با پیشروی طالبان نگرانی از سقوط دولت و تبدیل شدن افغانستان به پناه‌گاه گروه‌های تروریستی مطرح می‌شود.

طالبان مدعی هستند که حدود نیمی از ولسوالی‌های افغانستان را در کنترل خود دارند.

مطالب مرتبط