مسکو: تحلیل بایدن در مورد روسیه از اساس اشتباه است

کرملین اظهارات اخیر جوبایدن؛ رئیس‌جمهوری امریکا مبنی بر اینکه روسیه فقط سلاح هسته‌ای و نفت دارد را نشان دهنده کمبود دانش بایدن در باره روسیه خوانده و گفته است که جوبایدن در تحلیل خود از روسیه اساسا اشتباه کرده است.دیمیتری پسکو سخنگوی کرملین قدرت هسته‌ای روسیه و منابع بزرگ نفت و گاز این کشور را تایید کرد و گفته است:  «روسیه یک قدرت هسته‌ای است، اما یک قدرت هسته‌ای بسیار مسئول و بله ما یک بخش عظیم نفت و گاز داریم اما اینکه بگوییم روسیه چیز دیگری ندارد اساسا اشتباه است.»

او روز چهارشنبه، ۷ اسد در جمع خبرنگاران گفته است: «ادعا می‌کنند که هیچ چیز دیگری در روسیه وجود ندارد. این دانش نادرست و سوء برداشت درباره روسیه مدرن است.»

سخنگوی کرملین تاکید کرده حتی اگر تلاش‌هایی برای عادی‌سازی روابط در جریان باشد ایالات متحده همچنان مخالف روسیه است.

این در حالی‌است که جوبایدن؛‌ رئیس‌جمهوری امریکا روز سه‌شنبه، ۶ اسد در سخنرانی خود از حملات سایبری در امریکا هشدار داده و گفته است که که اگر ایالات متحده وارد «یک جنگ واقعی» با «یک قدرت بزرگ» شود دلیلش می‌تواند حمله سایبری آن کشور باشد.

بایدن به این امر مباهات کرده که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده امریکا از همتایان روسی خود برتر هستند و گفت پوتین «یک مشکل واقعی دارد.»

بایدن افزوده است: «وی بر صدر اقتصاد کشوری قرار دارد که تنها سلاح هسته‌ای و چاه نفت دارد و هیچ چیز دیگری ندارد. اقتصاد آن‌ها کجاست؟ هشتمین در میان کوچکترین اقتصادهای جهان؟» وی بلافاصله کوچکترین را با بزرگترین تغییر داد: «بزرگترین اقتصادهای جهان؟»

وی تاکید کرد که پوتین می‌داند با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و همین موضوع از نظر من او را حتی خطرناک‌تر می‌کند.

از سویی هم، مقامات ارشد ایالات متحده و روسیه روز چهارشنبه گفت‌وگوهایی را درباره ثبات هسته‌ای استراتژیک آغاز کرده‌اند. این مذاکرات در پی دیدار پوتین و بایدن در ماه جون گذشته انجام می‌شود.

این نشست پشت درهای بسته و در غیاب رسانه‌ها با حضور مقامات ارشد دیپلماتیک دو کشور برگزار می‌شود. وندی شرمن؛معاون وزیر خارجه امریکا و سرگئی ریابکوف؛ معاون وزیر خارجه روسیه در ژنو حاضر هستند.

جو بایدن و ولادیمیر پوتین که کشورهای آن‌ها ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند توافق کردند که گفت‌وگوی دو جانبه درباره ثبات استراتژیک را آغاز کنند.

با این حال پسکوف افزوده است: «ایالات متحده به سختی می‌تواند به‌عنوان یک شریک شناخته شود. » وی همچنین ادعاهای بایدن درباره دخالت روسیه در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۲۲ امریکا را رد کرد.

مطالب مرتبط