مقام روس درباره فرسودگی جدی ایستگاه بین‌المللی فضایی هشدار داد

یک مقام روسی از فرسودگی جدی ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) خبرداده و گفته است که ممکن است این فرسودگی باعث آسیب غیرقابل جبران در این ایستگاه فضایی شود.ولادیمیر سولوویوف؛ از مقامات روسیه به رسانه های دولتی گفته است که تاریخ انقضای حداقل ۸۰ درصد سیستم های پروازی در بخش روسی این ایستگاه سرآمده است.

او همچنین گفت که ترک‌های ریزی کشف شده که در طول زمان ممکن است بدتر شود.

به گزارش بی بی سی، روسیه در موارد متعدد نگرانی هایی را درباره سخت‌افزار ایستگاه مطرح کرده و گفته ممکن است بعد از ۲۰۲۵ آن را ترک کند.

این ایستگاه در سال ۱۹۹۸ به عنوان بخشی از یک پروژه مشترک میان روسیه، امریکا، کانادا، جاپان و چند کشور اروپایی احداث شد و ابتدا قرار بود برای ۱۵ سال فعال باشد.

آقای سولوویوف، انجینر ارشد در شرکت فضایی اِنِرجیا که توسعه دهنده اصلی بخش روسی ایستگاه است، سال پیش هشدار داد که روند استهلاک بخش اعظم تجهیزات شروع شده و باید به زودی جایگزین شود.

این فضانورد سابق همچنین به پدیدار شدن ترک های سطحی در واحد بار زاریا ساخت روسیه اشاره کرده است. این واحد که در سال ۱۹۹۸ پرتاب شد یکی از قدیمی ترین واحدهای ایستگاه است و اکنون عمدتا از آن به عنوان انبار استفاده می شود.

آقای سولوویوف به خبرگزاری ریا گفته است: «وضعیت بدی است و نشان می دهد که ترک ها ممکن است در طول زمان شروع به رشد کند.»

یوری بوریسوف؛ معاون نخست وزیر روسیه در ماه اپریل به تلویزیون دولتی این کشور گفت که فلزات فرسوده ایستگاه «می تواند به پیامدهای غیرقابل جبران – به فاجعه منجر شود. نباید بگذاریم چنین اتفاقی بیافتد.»

سازمان فضایی روسیه، «روس کاسموس»، سال پیش گفت که فرسودگی ساختاری باعث خواهد شد ایستگاه بین المللی فضایی نتواند ورای ۲۰۳۰ کار کند.

برنامه فضایی روسیه در سال های اخیر با یک رشته کاهش بودجه و رسوایی های فساد روبرو بوده است. بخش متعلق به این کشور در ایستگاه فضایی هم با یک رشته نقائص مواجه شده است.

از جمله در ماه جولای بروز نقص فنی باعث روشن شدن بی‌مقدمه جت های پیشران واحد تحقیقات نائوکا شد که تعادل ایستگاه را به هم زد.

علی‌رغم این مشکلات سازمان فضانوردی روسیه قول یک رشته ماموریت های بلندپروازانه از جمله ماموریتی به زهره، ساخت موشکی با توانایی بازگشت به زمین از فضا و ماموریتی به سطح ماه در سال آینده را داده است.

مطالب مرتبط