گوگل ایمیل‌های حکومت پیشین افغانستان را مسدود کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داده‌است که شرکت گوگل شماری نامعلوم از حساب‌های حکومت پیشین افغانستان را به گونه موقت بسته‌است.یک کارمند حکومت پیشین به رویترز گفته‌است که طالبان در پی به دست آوردن معلومات حساب‌های مقامات سابق است. به گفته این کارمند سابق حکومت،‌ طالبان از او خواسته‌اند که اطلاعات ثبت‌شده در سرورهای وزارتی را که او در آن کار می‌کرد، حفظ کند.

او افزوده‌است: «اگر من این کار را انجام دهم، آنان به اطلاعات و ارتباطات رسمی رهبری سابق وزارت دسترسی خواهند یافت.»

این کارمند حکومت پیشین که رویترز بنا به دلایل امنیتی نام او را افشا نکرده،‌ گفته‌است که حاضر نیست با طالبان همکاری کند، به همین دلیل خودش را در جایی مخفی کرده‌است.

شرکت گوکل، روز جمعه، ۱۲ سنبله در اعلامیه‌ای مسدود کردن حساب‌های ایمیل حکومت افغانستان را تایید نکرد.

به نقل از اعلامیه، این شرکت وضعیت افغانستان را بررسی می‌کند و برای مصون‌ساختن حساب‌های مربوط به حکومت پیشین، اقدامات موقتی را روی دست گرفته‌است.

این در حالی‌ است که پس از سقوط کابل به دست طالبان، این نگرانی‌ها مطرح شده که طالبان ممکن است بتوانند با معلومات به دست‌آمده از سیستم بایومتریک و سازوکار معاشات کارمندان، دشمنان خود را هدف بگیرند.

براساس گزارش‌ها،‌اطلاعاتی که در مورد حساب‌های برخی از مقامات حکومت افغانستان موجود است نشان می‌دهد که ادارات دولتی افغانستان به شمول وزارت‌های مالیه، صنایع و معادن از سرورهای گوگل برای ایمیل‌های خود استفاده می‌کرده‌اند.

همچنین این نگرانی نیز وجود دارد که طالبان با به‌دست‌آوردن معلومات از دیتابیس‌های حکومت و ایمیل‌های آن، امکان دارد معلومات را در مورد کارمندان حکومت سابق، وزرای پیشین، قراردادی‌های حکومت، متحدین قومی و شرکای خارجی آن به دست آورند.

با این حال،‌ چاد اندرسن؛ پژوهشگر امور امنیتی در شرکت اطلاعاتی دومین تولز که به رویترز در مورد اطلاعات وزارتخانه‌ها معلومات داده، گفته‌است:« این به آنان معلومات زیادی را فراهم خواهد کرد. فقط داشتن یک لیست کارکنان در گوگل‌شیت یک مشکل بزرگ است به خاطری که کارکنان حکومت بر اساس آن مورد پیگرد قرار می‌گیرند.»

به گفته رویترز، چندین وزارتخانه حکومت پیشین و اداره امور ریاست جمهوری از ایمیل‌های شرکت مایکروسافت نیز استفاده کرده‌اند؛ اما هنوز مشخص نیست که شرکت مایکروسافت برای مصون‌ساختن حساب این وزارتخانه‌ها برنامه‌هایی را روی دست گرفته‌است یا خیر.

این در حالی است که طالبان، به طور مرتب اعلام می‌کنند که «عفو عمومی» اعلام کرده‌اند و همه مقام‌ها و کارمندان دولت پیشین، حتی اعضای نیروهای مسلح و… در امان هستند و مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند.

مطالب مرتبط